Najnowsze

Ukraina: wiatr powalił dziesiątki drzew

Najnowsze

Ukraina: wiatr powalił dziesiątki drzew

Gwałtowny wiatr, który przeszedł we wtorek nad zachodnią Ukrainą, powalił dziesiątki drzew na 7-kilometrowym odcinku trasy ze Lwowa do Tarnopola. Z kolei Białoruś nawiedziła fala upałów i jednocześnie gwałtownych burz. W Witebsku na północnym wschodzie kraju ulewy zalały ulice i zatrzymały transport miejski.

Powalone drzewa na Ukrainie blokowały przez dłuższy czas ruch samochodowy na drodze ze Lwowa do Tarnopola - podały ukraińskie stacje telewizyjne.

Padające na szosę drzewa uszkodziły dwa pojazdy, jednak ich kierowcy nie ucierpieli. Jeden z nich został zablokowany w swym samochodzie, jednak samodzielnie się z niego wydostał. Do zdarzenia doszło w obwodzie tarnopolskim.

Śmiercionośne pioruny

Wcześniej, w poniedziałek, od uderzenia piorunem podczas burzy zginęła mieszkanka obwodu żytomierskiego, która wybrała się z mężem do lasu na grzyby. Choć para spacerowała razem, piorun uderzył w kobietę. Specjaliści z ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy nie wykluczają, że "magnesem", który przyciągnął piorun, był telefon komórkowy, trzymany przez kobietę w dłoni.

Upały i ulewy na Białorusi

Nienajlepiej wygląda też sytuacja na Białorusi, gdzie dotarła fala upałów i jednocześnie gwałtownych burz. Media informują we wtorek, że w Mińsku przez najbliższe dni będzie ponad 30 stopni. W Witebsku na północnym wschodzie kraju ulewy zalały ulice i zatrzymały transport miejski. Służby medyczne w Mińsku przygotowują się do przyjęcia większej ilości pacjentów z udarami cieplnymi i oparzeniami. W telewizyjnych wiadomościach lekarze zaapelowali do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz między godz. 12-16 i by pili więcej płynów, przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej. Mińszczanie chronią się przed upałami nad "mińskim morzem", czyli Zasławskim zbiornikiem wodnym 10 km od stolicy. To najpopularniejsze miejsce wypoczynku nad wodą i na plażach w pobliżu miasta.

Witebsk zalany po nawałnicy W Witebsku ulewa z porywami wiatru i opadami gradu zatrzymała ruch tramwajów w niektórych rejonach. Służby meteorologiczne podały, że opady, które spadły na miasto, przewyższyły dwukrotnie normy dziesięciodniowe. Wysokie temperatury docierają na Białoruś z południa Europy. Średnia temperatura w najbliższych dniach będzie od 4-9 stopni wyższa od normy klimatycznej. Jednak nie będą to jeszcze tak rekordowe upały jak te, które na Białoruś przyniosło zeszłoroczne lato.

Autor: //ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości