Najnowsze

Tytan starszy od Saturna?

Najnowsze

Mapa Tytana - księżyca Saturna
NASAMapa Tytana - księżyca Saturna

Tytan może być starszy niż dotychczas myślano - dowodzą najnowsze badania. Bardzo prawdopodobne jest, że ten największy z księżyców Saturna formował się wraz z początkiem tworzenia Układu Słonecznego.

Tytan jest jedynym księżycem Układu Słonecznego, który posiada gęstą atmosferę, składającą się głównie z azotu. A to czyni go jednym z ciekawszych obiektów we Wszechświecie. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, kiedy doszło do pojawienia się azotu w gazowej warstwie otaczającej ten największy z księżyców Saturna.

Dzięki badaniom sfinansowanym przez agencje kosmiczne: NASA i ESA, uczeni odkryli niezbite dowody na to, iż azot z atmosfery Tytana powstawał w warunkach zbliżonych do tych, które panowały podczas narodzin najstarszej z komet obłoku Oorta.

Izotopy azotu kluczem do zagadki

Naukowcy twierdzą więc, że pochodzenie Tytanu zapisane jest w lodowej atmosferze tego księżyca i można je "wyczytać" ze stosunku izotopów azotu-14 i azotu-15. Zespół - wbrew wcześniejszym założeniom - twierdzi bowiem, że stosunki tych izotopów nie zmieniły się znacząco na przestrzeni kilku miliardów lat, w których formował się Układ Słoneczny.

- Kiedy przyjrzałem się uważnie, w jaki sposób stosunek tych izotopów może ewoluować, z czasem okazało się, że nie mógłby on mieć wpływu na znaczące zmiany. Nawet biorąc pod uwagę ponad cztery miliardy lat historii Układu Słonecznego - powiedział jeden z naukowców, który brał udział w badaniu.

Starszy od Saturna?

Niewielka ilość zmian w stosunku tych izotopów podczas tak długiego okresu pozwala naukowcom porównywać pierwotne fragmenty Tytana z innymi obiektami Układu Słonecznego. Dzięki temu udało się zauważyć, że Tytan uformował się wcześniej niż myślano, czyli na początku formowania Układu Słonecznego, kiedy powstawało Słońce i wiele komet. Tytan jest więc najprawdopodobniej starszy od Saturna.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Astrophysical Journal Letters".

Autor: kt/rp / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości