Najnowsze

Tysiące teleskopów wycelowanych w Księżyc

Najnowsze


Dokładnie 2978 osób jednocześnie oglądało Księżyc przez teleskopy w stolicy Meksyku i 40 innych miejscach w kraju. Wydarzenie trafiło do Księgi Rekordów Guinnesa, o 225 osób bijąc poprzedni rekord ustanowiony w tym samym kraju. - Chcemy przekonać ludzi, żeby powyciągali teleskopy z szafek i ich używali - przekonują organizatorzy.

Organizatorzy szacowali, że frekwencja mogłaby być większa, niż blisko 3 tys. osób, które ostatecznie uczestniczyły w biciu rekordu, gdyby nie brzydka pogoda w stanie Puebla, gdzie w wydarzeniu wzięło udział zaledwie 316 osób.

Poprzedni rekord liczby osób jednocześnie obserwujących niebo przez teleskopy został ustanowiony w 2011 r., również w Meksyku. Naliczono wtedy 2753 uczestników.

Zachęcić całe rodziny

Skąd pomysł na taką nietypową imprezę astronomiczną? Jak wyjaśnił prezes Meksykańskiej Narodowej Akademii Nauk Jose Franco Lopez, organizatorzy mieli nadzieję, że taka impreza zachęci ludzi, a nawet całe rodziny, do korzystania z teleskopów.

- Ideą mierzenia się z tym rekordem jest zachęcenie ludzi, którzy mają teleskopy, żeby powyciągali je z szafek czy schowków i zaczęli ich używać. Teleskop to instrument, którego można używać przez długi czas, nawet wiele dziesięcioleci, żeby oglądać wspaniałe obrazy nieba. Rodziny mogą się wiele nauczyć dzięki nim - przekonywał Lopez.

"Możesz się uczyć od innych"

- To wspaniałe, bo to rodzinna impreza. Widać, jak jesteśmy tu serdecznie zjednoczeni. No i nauka wiele nam daje. Nauka porusza świat - mówił jeden z obserwatorów Jose Manuel Escalante.

Natomiast Gabriel Alfredo Mendez Pacheco, mieszkaniec Mexico City, cieszył się obecnością innych miłośników obserwacji teleskopowych.

- Oczywiście jest więcej zabawy, kiedy przyjdziesz z rodziną. Można pokazać dzieciom różne pozytywne rzeczy. Możesz się też uczyć od innych osób, które podzielają twoje zainteresowania, a poza tym możesz zobaczyć i porównać, jak inni ludzie robią te rzeczy, które cię interesują - opowiadał.

Zakończą Nocą Gwiazd

Bicie tego rekordu ma być początkiem cyklu naukowych imprez dla szerokiej publiczności, który ma się zakończyć Nocą Gwiazd 9 listopada. Organizatorzy oczekują, że tysiące osób w Meksyku będą wtedy uczestniczyć w wieczornych obserwacjach teleskopowych, warsztatach, konferencjach, a także występach muzycznych.

Autor: js/mj / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości