Tysiące ofiar, straty liczone w milionach. Najtragiczniejsze trzęsienia ziemi w historii

PAPOchotnicy wyciągają spod gruzów ludzi po trzęsieniu ziemi w Katmandu

Każdego dnia w różnych miejscach na świecie notowane są trzęsienia ziemi. Niektóre są słabsze, inne silniejsze od pozostałych. Energia rozchodząca się w postaci fal sejsmicznych często zbiera śmiertelne żniwo. Każda katastrofa w inny sposób zapisała się na kartach historii.

Sobotnia katastrofa w Nepalu z pewnością zapisze się w historii najtragiczniejszych trzęsień ziemi. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 1000 osób i cały czas rośnie. Odnotowany tam wstrząs wyniósł 7,9 w skali Richtera. CZYTAJ WIĘCEJ O TRZĘSIENIU ZIEMI W NEPALU

Najsilniejsze trzęsienie ziemi

Jednak największy wstrząs w dotychczasowej historii pomiarów sejsmicznych odnotowano 22 maja 1960 roku w Chile. Ziemia zatrzęsła się wtedy z siłą 9,5 w skali Richtera w okolicy miasta Valdivia, 700 km od stolicy - Santiago. 25-metrowe fale tsunami, będące następstwem wstrząsu, uderzyły w wybrzeże Południowej Ameryki. Część z nich pokonała Pacyfik i dotarła na Hawaje, gdzie spowodowała wielomilionowe zniszczenia oraz śmierć 61 osób. Po kilku godzinach fale dotarły do wybrzeża Japonii, zabijając 200 osób. W sumie dwa miliony osób zostały pozbawione dachu nad głową. W sumie liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 1,7 tysięcy.

Dwa dni później nastąpiła erupcja nieaktywnego przez 40 lat chilijskiego wulkanu Puyehue-Cordón Caulle, co niektórzy sejsmolodzy powiązali ze wstrząsami.

Najwięcej ofiar

Najbardziej pamiętnym trzęsieniem ziemi jest to, które w 2004 roku w święta Bożego Narodzenia nawiedziło Ocean Indyjski, zabijając tysiące osób w 14 krajach, w tym wielu turystów spędzających w Azji sezon urlopowy. To trzecie co do siły trzęsienie osiągnęło 9 w skali Richtera. Całkowita liczba ofiar wyniosła 230 tysięcy osób. Wstrząsy były odczuwalne na indonezyjskiej Sumatrze oraz w części Bangladeszu, Malezji, Malediwów, Mjanmy, Singapuru, Sri Lanki i Tajlandii. Żadne inne trzęsienie ziemi nie przyniosło tylu zniszczeń. Dodatkowymi konsekwencjami było uaktywnienie wulkanu błotnego na Andmanach oraz emisja gazu w Mjanmie.

Największe straty materialne

Najdroższe trzęsienie ziemi z 11 marca 2011 roku wstrząsnęło całym światem. Zginęło wtedy ponad 18 tys. osób. Zniszczone zostały także budynki, drogi, mosty, sieć kolejowa - jednym słowem cała infrastruktura wybrzeża Japońskiej wyspy Honsiu. Ludność została pozbawiona dostaw żywności, wody, prądu i gazu. Jednak najpoważniejszym skutkiem wstrząsów było uszkodzenie elektrowni jądrowej Fukushima I. Doszło tam do awarii 7 stopnia (w siedmiostopniowej skali INES) oraz do emisji substancji promieniotwórczych do środowiska. Woda morska została skażona, a w reaktorach doszło do stopienia rdzeni. Według właściciela elektrowni, Junichi Matsumoto, z punktu widzenia emisji materiałów radioaktywnych katastrofa była równa tej w Czarnobylu. W wyniku samej awarii jądrowej nie zginęła ani jedna osoba.

Lista słynnych trzęsień ziemi

- 28 marca 1964: na Alasce w Stanach Zjednoczonych doszło do trzęsienia ziemi o sile 9,2 w skali Richtera. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 131 osób w tym 128 to ofiary tsunami wywołanego wstrząsem.

- 4 listopada 1952: wstrząsy o sile 9,0 w skali Richtera wystąpiły na Kamczatce w Rosji. Straty wyniosły prawie milion dolarów, na szczęście nikt nie zginął.

- 27 lutego 2010: wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera nawiedziły Chile i wywołały tsunami. Zginęły 524 osoby.

- 31 stycznia 1906: w Ekwadorze wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera. W ich wyniku powstało tsunami, które zabiło ponad 500 osób.

- 4 lutego 1965: trzęsienie ziemi o sile 8,7 w skali Richtera nawiedziło Alaskę. Powstało tsunami, którego fale miały wysokość 11 metrów i spowodowały powódź. Nikt nie odniósł obrażeń.

- 28 marca 2005: na północy Sumatry w Indonezji doszło do wstrząsów o sile 8,6 w skali Richtera. Zginęło ok. 1,3 tys. ludzi.

- 15 sierpnia 1950: trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera w Tybecie zabiło co najmniej 780 osób.

- 11 kwietnia 2012: północne wybrzeże Sumatry w Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera. Wydano ostrzeżenie o tsunami dla wielu okolicznych państw. Co najmniej 10 osób straciło życie, a 12 odniosło obrażenia.

- 9 marca 1957: na Alasce doszło do wstrząsów o sile 8,6 w skali Richtera. Fale tsunami osiągnęły wysokość 16 metrów. Nastąpiła erupcja nieczynnego od 200 lat wulkanu Mount Vsevidof. Nikt nie zginął.

- 12 września 2007: trzęsienie ziemi o sile 8,5 w skali Richtera niedaleko Sumatry w Indonezji. Śmierć poniosło co najmniej 25 osób.

- 1 lutego 1938: wstrząsy o sile 8,5 w skali Richtera, które pojawiły się na Morzu Banda w pobliżu Indonezji, doprowadziły do małego tsunami. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

- 3 lutego 1923: trzęsienie ziemi o sile 8,5 w skali Richtera wystąpiło na Kamczatce w Rosji. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

- 11 listopada 1922: na granicy Chile i Argentyny doszło do wstrząsów o sile 8,5 w skali Richtera. Tsunami spowodowało zniszczenia na wybrzeżu Chile. Kilkaset osób zginęło.

- 13 października 1963: na Wyspach Kurylskich ziemia zatrzęsła się z siłą 8,5 w skali Richtera. W efekcie powstało tsunami. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Poniższy film pokazuje skalę zniszczeń po sobotnim trzęsieniu ziemi w Nepalu.

Autor: ab/kt / Źródło: PAP/ USGS

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości