Najnowsze

Tysiące mieszkańców bez prądu, ofiary śmiertelne. Tornada nie przestają nękać USA

Najnowsze


Od kilku dni przez południowo-wschodnią część USA przetaczają się gwałtowne burze i tornada. Zginęły trzy osoby, a co najmniej sto tysięcy mieszkańców nie miało prądu. Wiatr był tak silny, że niszczył domy i przewracał ciężarówki na autostradach.

Gwałtowna pogoda w USA wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Silny system burzowy rozciągał się w poniedziałek i wtorek na obszarze od Karoliny po Luizjanę i Texas. Grzmiało też w części Doliny Ohio i w rejonie środkowych Appalachów.

W hrabstwie Weakley w stanie Tennessee we wtorek doszło do śmiertelnego wypadku. Kobieta zginęła od spadającego drzewa, które uderzyło w jej kamper. Według doniesień medialnych ofiara spała w swoim łóżku, kiedy drzewo przewróciło się na jej pojazd. Zniszczonych jest też co najmniej sześć mobilnych domów.

W poniedziałek w stanie Georgia zginęły dwie osoby.

- To jest bardzo niebezpieczna sytuacja. Te burze mają potencjał, aby spowodować poważne obrażenia i znaczne szkody majątkowe - informowała Narodowa Służba Pogodowa (NWS). Jak dodano, w Filadelfii odnotowano porywy wiatru o prędkości 120 kilometrów na godzinę.

Przez Alabamę - zdaniem służb - mogły we wtorek przejść nawet dwa tornada. Skutki ich przejścia widać na nagraniach. Wiele dróg i chodników zostało zalanych.

- Centralne części stanu zostały dotknięte przez znaczne powodzie i porywy wiatru - poinformowali specjaliści z NWS na Twitterze.

Niebezpiecznie także w Teksasie

Co najmniej dwa tornada zostały zauważone także w hrabstwie Ellis w Teksasie. Pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek i raniły osiem osób. Jeszcze wcześniej w poniedziałek wieczorem tornado pojawiło się na północny zachód od miasta Blum.

Żywioły, które pojawiły się w hrabstwie Ellis, zniszczyły około 50 budynków. Ratownicy pracowali przez całą noc, aby wyciągnąć mieszkańców spod zniszczeń. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

W przypadku miasta Blum, zniszczone zostały dachy budynków, a wiatr przewracał ciężarówki na autostradach. Kilka domów uległo zniszczeniu z powodu połamanych drzew.

Brak prądu

Z powodu ostatnich burz co najmniej 100 tysięcy mieszkańców stanu Missisipi było pozbawionych prądu. Awarie odnotowywano również w stanach Arkansas, Georgia, Karolina Północna i Wirginia.

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters, Enex, AccuWeather

Pozostałe wiadomości