Najnowsze

Tysiące interwencji po ulewach i burzach

Najnowsze

Paweł Frątczak o skutkach opadów deszczu
tvn24Paweł Frątczak o skutkach opadów deszczu

Ulewny deszcz podtopił Warszawę. Zalane zostały m.in. stacje metra i Centrum Onkologii. Strażacy udrażniają drogi na Śląsku. W ciągu ostatnich dwóch dni zanotowano ponad dwa tysiące interwencji.

- Przez ostatnie dwa dni odnotowano 2 250 interwencji związane z burzami i towarzyszącymi im obfitymi opadami deszczu. Uszkodzonych lub zerwanych przez wichurę zostało 170 dachów w tym 45 na budynkach mieszkalnych. Zabezpieczyliśmy je folią - poinformował przed godz. 9 Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnej.

Najwięcej zniszczeń wichury wyrządziły na Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Warmii i Mazurach oraz na Mazowszu.

Podczas usuwania skutków burz, zostało rannych czterech strażaków.

Zalana Warszawa

We wtorek rano woda zalała dwie stacje metra: Imielin oraz Stokłosy. Uruchomiona została autobusowa linia zastępcza kursująca na trasie od stacji metra Wilanowska do stacji Kabaty. Utrudnienia w metrze zakończyły się przed godziną 8.

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi utrudnienia występują także na trasie S2. Zablokowane są zjazdy z S79 na S2 w kierunku ul. Puławskiej oraz zjazd z S2 na S79 w kierunku lotniska Chopina.

W ostatniej nocy (od północy do godziny 7 rano) w stolicy odnotowano około 350 interwencji, najwięcej w Wawrze, Rembertowie i Ursynowie. Utrudnienia występują m.in. na ulicach: Diamentowej, Teligi, Śródziemnomorskiej.

- W Warszawie usuwaliśmy wodę z Centrum Onkologii oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Nie było zagrożenia dla pacjentów - powiedział Frątczak.

Frątczak poinformował, że woj. mazowieckim było ponad 250 interwencji, głównie w powiecie otwockim, piaseczyńskim i w okolicy Makowa Mazowieckiego.

Utrudnienia w innych regionach

Podobna sytuacja ma miejsce w środę w woj. śląskim i łódzkim. W rejonach tych obowiązuje ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia.

- Na Śląsku interweniujemy głównie w aglomeracji śląskiej, w Dąbrowie Górniczej i w Katowicach a w woj. łódzkim dostaliśmy około 600 zgłoszeń - poinformował Frątczak.

Zobacz, jak wygląda Zgierz koło Łodzi i Kalisz (woj. Wielkopolski). Ulice zalała warstwa wody. Materiały z Kalisza pochodzą z portalu Fakty Kaliskie.

Ulewy w Zgierzu i Kaliszu
Ulewy w Zgierzu i Kaliszuportal faktykaliskie.pl, Zgierskie Newsy

Interwencje na Śląsku

Na śląsku po nocnych ulewach wciąż ponad tysiąc odbiorców bez prądu. Jak podał rzecznik Tauron Dystrybucja Łukasz Zimnoch najwięcej domów bez prądu jest w gminie Rudziniec k. Gliwic. Wczesnym rankiem - jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach - łącznie odbiorców bez dostępu do prądu było ponad 2 tys. Zimnoch powiedział jednak, że od rana trwają już prace i większość awarii powinna zostać usunięta jeszcze w środę. Na Śląsku po nocnych ulewach wciąż ponad tysiąc odbiorców bez prądu. Jak podał rzecznik Tauron Dystrybucja Łukasz Zimnoch najwięcej domów bez prądu jest w gminie Rudziniec k. Gliwic. Służby kryzysowe wojewody śląskiego podały ponadto, że w związku z nocnymi silnymi opadami deszczu i silnym wiatrem Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 120 zdarzeń. Najwięcej było ich w Siemianowicach Śląskich (16), Chorzowie (12), Katowicach (11) i Dąbrowie Górniczej (11). Po ulewach wezbrały rzeki w woj. śląskim. Wczesnym rankiem niektóre przekroczyły stan alarmowy (Brynica w Sosnowcu) lub przekroczyły stan ostrzegawczy (Kłodnica w Gliwicach i Gostynia w Bojszowach). Wody mają jednak tendencje opadające - podały służby.

W Piekarach Śląskich z powodu opadów zalana została ulica Graniczna. Istniało ryzyko podtopienia pobliskich zakładów pracy. Na miejsce wezwano straż pożarną. - Ulica Graniczna znajduje się w niecce, więc woda opadowa spływa tam. Ściągnęliśmy większą ilość pomp, żeby nie dopuścić do zalania zakładów pracy - poinformował st. kpt. Marcin Gąsowski ze straży pożarnej w Piekarach Śląskich. - W tym roku pierwszy raz do tego doszło - powiedziała mieszkanka Piekar Śląskich.

Interwencje w Piekarach Śląskich
Interwencje w Piekarach Śląskichtvn24

Podlasie

W Białymstoku odnotowano około 30 interwencji, związanych z ulewami i silnym wiatrem. W tym było około 10 zdarzeń dotyczących wypompowywania wody z zalanych obiektów użyteczności publicznej i mieszkań, oraz około 20 zdarzeń związanych z wywrotami drzew i gałęziami na drogach powiatowych.

Interwencje w Białymstoku
Interwencje w Białymstokutvn24

Skutki ulew w Hajnówce (woj. podlaskie):

Ulewy w Hajnówce
Ulewy w HajnówceDawid Jakociuk

Ostrożność

Frątczak poinformował, ze zgłoszenia cały czas nadchodzą.

- Na bieżąco wypompowujemy wodę z zalanych miejsca, udrażniamy ulice. Pomagamy służbom miejskim aby udrożnić przejazdy miejskimi ulicami - powiedział rzecznik.

- Nie wjeżdżajmy do kałuż, nie utrudniajmy pracy strażakom - apeluje Frątczak.

Paweł Frątczak o skutkach opadów deszczu
Paweł Frątczak o skutkach opadów deszczutvn24

Autor: AD / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości