Najnowsze

Tysiące dziewczynek mogą mieć niezdiagnozowany autyzm. Dlaczego? Bo są lepszymi aktorkami

Najnowsze

ShutterstockDziewczynki są lepszymi aktorkami?

Tysiące dziewczynek może być niezdiagnozowanych w kierunku autyzmu, bo lepiej ukrywają symptomy choroby niż chłopcy - uważają brytyjscy naukowcy.

Według dotychczasowych danych, chłopcy są 9-krotnie bardziej podatni na autyzm. Do tej pory sądzono, że ma to podłoże genetyczne. Londyńscy naukowcy przestawiają jednak inną teorię.

Uczeni z University College w Londynie i Uniwersytetu w Bristolu postawili hipotezę, że ta statystyczna nierównowaga wynika z natury dziewczynek, które skuteczniej niż chłopcy maskują chorobę. Tysiące dziewczynek - uważają naukowcy - może być niezdiagnozowanych. Choroba ujawnia się u nich w późnym wieku w postaci zaburzeń odżywiania i depresji.

Dobre aktorki?

Liczby pokazują, że autyzm diagnozuje się u 1,8-proc. chłopców i zaledwie 0,2-proc. dziewczynek. Naukowcy przebadali 3 666 dzieci w wieku 13 i 14 lat, u które przebadano w kierunku autyzmu.

Badania pokazują, że dziewczynki, które prawdopodobnie chorowały na autyzm, potrafiły ukrywać niektóre symptomy, m.in. zdolność rozpoznawania ludzkich emocji (radości, smutku, strachu).

- W przeszłości badacze autyzmu skupiali się głównie na mężczyznach i chłopcach. Te badania pomogą nam lepiej diagnozować kobiety i dziewczynki - powiedziała Caroline Hattersley z Narodowego Towarzystwa Autystycznego.

Autor: pk / Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości