Najnowsze

Tyle słońca Brytyjczycy nie mieli od lat

Najnowsze


Tyle słońca nie było od 73 lat. Kwiecień 2015 roku na zazwyczaj pochmurnych i deszczowych Wyspach Brytyjskich był rekordowo słoneczny. Odnotowano także rekordy termiczne. Pogodą w tym miesiącu kierował rozległy wyż.

Brytyjczycy w kwietniu średnio doświadczyli 212 godzin ze słońcem. Jest to o siedem godzin więcej niż rekord z 1942 roku. Dotyczy to całej Wielkiej Breytanii, bez wyjątku.

Warto dodać, że w przypadku miasta Morpeth był to najbardziej słoneczny miesiąc od początków pomiarów, czyli od 110 lat. W tym rejonie zanotowano w sumie 265 godzin ze słońcem, co średnio daje dziewięć godzin każdego dnia. Pobiło to niemal dwukrotnie średnią wartość dla tego miesiąca.

Najbardziej słonecznym dniem był 30 kwietnia. W miejscowości Tiree odnotowano wtedy 14,6 godzin ze słońcem.

Odchylenie średniego usłonecznienia w Anglii w kwietniu 2015 rokuMet Office

Za dnia ciepło, nocą zimno

Jeśli chodzi o średnią temperaturę powietrza, to była ona powyżej średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Niestety pogodna aura spowodowała, że w nocy ląd szybko się ochładzał. Dlatego często występowały przymrozki. Największy mróz odnotowano 27 kwietnia w Katesbridge. Temperatura powietrza spadła wtedy do ośmiu stopni poniżej zera.

W mieście Faversham odnotowano najwyższą kwietniową temperaturę, jaka wystąpiła na Wyspach Brytyjskich od 2011 roku. 15 kwietnia słupki rtęci wskazały tam 25,6 st. C.

Wyż zniwelował opady

Był to także bardzo suchy miesiąc, szczególnie na południu Wielkiej Brytanii. Spadła tam zaledwie jedna trzecia średniej ilości opadów.

Za ten obfitujący w rekord miesiąc odpowiadała sytuacja baryczna nad zachodnią Europą. Przez większą część kwietnia nad Wyspami zalegał wyż.

Autor: AD/map / Źródło: Met Office

Pozostałe wiadomości