Turystyczny Oskar przyznany. Sprawdź, kto wygrał

Stare miasto - Czeski Krumlov

Światowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych (FIJET) uznała miasto położone niedaleko Polski za miejsce najciekawsze na świecie z punktu widzenia turystyki. Rocznie odwiedza je milion turystów.

Zwycięzcą został Czeski Krumlov, poinformowała na swych stronach internetowych państwowa czeska organizacja turystyczna Czech Tourism.

Drugie najpopularniejsze po Pradze

Miasto, określane mianem "perły południowych Czech", leży w meandrach Wełtawy, u stóp wzgórza, na którym wznosi się zabytkowy zamek. W 1992 r. miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obok Pragi jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem Czech. Rocznie przyjeżdża do niego około miliona osób.

Rodowe miasto

Czeski Krumlov od czasów powstania w XIII wieku przetrwał w niemal niezmienionej formie. Na tamtejszym zamku, w którym dziś mieści się muzeum, do XVII wieku rezydował jeden z najznamienitszych czeskich rodów szlacheckich - Rożmberkowie.

Postawili na kulturę

FIJET podkreśla, że miasto zostało wyróżnione nie tylko z powodu swych nieprzeciętnych zabytków i znamienitej historii, ale także ze względu na wydarzenia kulturalne, które wciąż przyciągają do niego sławy z całego świata.

Odbywający się w ubiegłym roku tamtejszy międzynarodowy festiwal muzyczny poprowadził np. wybitny tenor operowy Placido Domingo, w tym roku, z okazji 20-lecia wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, odbywają się tam wystawy, koncerty i inne akcje kulturalne.

My też mamy Złote Jabłko

FIJET, gromadząca ponad 1000 członków z całego świata, swoje wyróżnienie przyznaje od ponad 40 lat. W Czechach w 2004 roku Złotym Jabłkiem zostało wyróżnione zabytkowe centrum Brna - stolicy południowych Moraw. W Polsce jedynym miastem, które otrzymało tę nagrodę, jest Kraków; otrzymał ją w 1986 roku.

Autor: mm/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości