Najnowsze

Turyści wywożą Wieczne Miasto

Najnowsze

Fragment Via Appia, najstarszej rzymskiej drogi

Zagraniczni turyści masowo kradną kamienie, którymi wyłożono starożytne drogi Wiecznego Miasta. Dlatego też na rzymskich lotniskach wprowadzono wzmożoną kontrolę bagaży, a każdemu, kto zostanie przyłapany na tym procederze, stawiane są zarzuty.

Celnicy, którzy przeszukują walizki opuszczających Wieczne Miasto turystów, znajdują w nich przede wszystkim kamienie, z których zbudowano Via Appia - najstarszą ulicę w Rzymie.

Chodniki wyjeżdżają w bagażu

Niektórzy nie wahają się także schować w bagażu ciężkich bloków minerału o nazwie leucyt czy też dużych części skały wulkanicznej z regionu Lacjum, wykorzystywanych w odległej przeszłości do budowy dróg i chodników.

Zarzuty kradzieży

Zdaniem lokalnych mediów, w wywożeniu takich "pamiątek" przodują turyści z Europy Północnej. Wszystkim przyłapanym stawia się zarzuty kradzieży, a odebrane turystom fragmenty charakterystycznej rzymskiej kostki chodnikowej, znanej jako sampietrini, zwracane są władzom włoskiej stolicy.

Wzmożona kontrola

Jak podkreślają włoskie media, zjawisko wywożenia fragmentów archeologicznych jest masowe i celników nic już nie zaskoczy. Dlatego też służby lotniskowe prowadzą skrupulatne kontrole w poszukiwaniu fragmentów rzymskiej historii w bagażach pasażerów.

Autor: map/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości