Najnowsze

"Tsunami wlokło samochody, kłody, domy". Ogromna prędkość, ogromna siła

Najnowsze


Krzyki, panika i fala, która zbliża się do plaży - tak wygląda nagranie, które pokazuje moment nadejścia tsunami na indonezyjskie Palu.

Po pierwszym trzęsieniu, które odnotowano w sobotę, pojawiło się wiele wstrząsów wtórnych. Powstało również tsunami, którego fala osiągnęła wysokość nawet sześciu metrów.

- Kiedy pojawiło się zagrożenie tsunami, ludzie nadal odpoczywali na plaży i nie uciekli od razu. W ten sposób stali się ofiarami - mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Dodał, że były osoby, które wspinały się na sześciometrowe drzewa, aby uchronić się przed morderczą falą i przeżyć.

- Tsunami nie pojawiło się samo, wlokło samochody, kłody, domy. Uderzyło we wszystko na lądzie - mówił Nugroho.

Ostrzeżenie przed tsunami wydano od razu po trzęsieniu, jednak po 34 minutach zostało zniesione. Indonezyjska agencja meteorologii i geofizyki została skrytykowana za niewystarczające przekazywanie informacji o zagrożeniu, które miało nadejść nad Palu.

Tragiczny bilans

Do tej pory poinformowano o śmierci co najmniej 420 osób. Władze przypuszczają, że wiele ciał może nadal znajdować się pod gruzami. Ciała części ofiar znalezione zostały pod zawalonymi budynkami.

Wstrząsająca relacja

Na amatorskim nagraniu z Palu, które pokazywała lokalna telewizja, widać fale wdzierające się na plażę i zalewające znajdujące się na niej budynki. Po przejściu przez plażę woda wdziera się w głąb miasta.

Nagranie zamieścił na Twitterze między innymi rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Napisał, że pokazuje moment przyjścia tsunami na plaże w Palu. Twierdził, że fale miały około trzech metrów wysokości.

Nugroho poinformował podczas konferencji, że tsunami przemieszczało się z prędkością 800 kilometrów na godzinę. Po dotarciu na ląd niszczyło budynki i infrastrukturę.

Zobacz nagranie:

Autor: //aw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości