Najnowsze

Trzęsiesz się z zimna? Zarazisz tym innych

Najnowsze


Odczucie zimna jest zaraźliwe, dowodzą brytyjscy naukowcy. Okazuje się, że temperatura ciała człowieka, który widzi, że drugiej osobie jest zimno, spada. Zdaniem ekspertów te zależności nie powinny nikogo dziwić, bo człowiek z natury wykazuje empatię i potrafi przewidzieć to, co myśli i czuje ktoś inny.

Spoglądasz na kogoś, kto się trzęsie i mimo że masz na sobie trzy swetry i puchową kurtkę, sam zaczynasz szczękać zębami? Nic nadzwyczajnego. Niedawno naukowcy z angielskiego Uniwersytetu Sussex dowiedli, że patrząc na kogoś, komu jest zimno, sami zaczynamy odczuwać to samo.

Żeby tego dowieść, eksperci przeprowadzili kilka niezbędnych badań, w których wzięło udział 36 ochotników. Na czym polegał eksperyment? Śmiałkowie obejrzeli łącznie osiem filmów, których fabuła nie była mocno rozbudowana. W przygotowanym materiale wideo można było zobaczyć, jak aktorzy wkładają ręce do ciepłej albo do zimnej wody.

Lód robi wrażenie. Para nie

Co działo się z uczestnikami badania podczas oglądania filmów? Okazuje się, że temperatura ich dłoni zaczęła spadać, gdy włączony był film, w którym główną rolę grała lodowata woda. W przypadku ciepłej wody nie udało się zauważyć analogicznej zależności.

- Uważamy, że filmy z ciepłą wodą były słabsze. Jedynym sygnałem tego, że woda ma wysoką temperaturę była para, którą można było zauważyć na początku filmu i różowy kolor dłoni. Z kolei w przypadku zimnej wody kostki lodu były cały czas widoczne - wyjaśnił neuropsychiatra dr Neil Harrison. Jednak naukowcy nie wykluczają, że ludzie mogą być po prostu bardziej wrażliwi na zimno niż na ciepło.

Z badania wynika więc, że rzeczywiście istnieje takie zjawisko jak "zarażanie niską temperaturą".

Dzięki współpracy osiągamy sukcesy

Zdaniem Harrisona, takie nieświadome zmiany fizjologiczne mogą budować naszą empatię i uczyć nas żyć w społeczności.

- Uważa się, że naśladowanie innych osób pomaga nam stworzyć wewnętrzny model ich stanu fizjologicznego, który możemy wykorzystać do lepszego zrozumienia tego, jak się czują - powiedział Harrison. Dodał przy tym, że "ludzie to istoty głęboko społeczne i większość ich sukcesów wynika ze zdolności do współpracy".

Kiedy zmarzniemy?

Sprawdźcie w prognozie, czy a najbliższych dniach będziemy sami mogli na sobie poeksperymentować.

Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartekTVN Meteo

Autor: kt/map / Źródło: sussex.ac.uk

Pozostałe wiadomości