Najnowsze

Trzęsienie ziemi w Japonii zatrzymało pociągi

Najnowsze


Silne trzęsienie ziemi o sile 6 stopni Richtera nawiedziło południowo-zachodnią Japonię. Nie wydano jednak ostrzeżenia o tsunami, ani nie poinformowano o żadnych większych zniszczeniach. W wyniku silnych wstrząsów musiały jednak stanąć niektóre pociągi.

Trzęsienie ziemi miało miejsce o godzinie 11.39 czasu lokalnego (03.29 naszego czasu). Epicentrum znajdowało się na południowo-zachodnim wybrzeżu największej japońskiej wyspy Honsiu, 350 km od Tokio, poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna.

Z kolei geolodzy z amerykańskiego United States Geological Survey dodali, że było to płytkie trzęsienie i wystąpiło na głębokości 10 km.

Zatrzymane pociągi

Zdarzenie nie miało nieszczęśliwych następstw. Ze względu na silne drgania wstrzymano tylko kursowanie niektórych pociągów.

Japonia leży na styku czterech płyt tektonicznych i doświadcza około 20 procent najpotężniejszych trzęsień ziemi na świecie. Ostatnie katastrofalne w skutkach miało miejsce w marcu 2011 r. Wywołało tsunami, które zabiło 18500 osób i doprowadziło do katastrofy jądrowej w Fukushimie.

Ruch sygnałów GPS i fal tsunami 11 marca 2011 r. (NASA)
Ruch sygnałów GPS i fal tsunami 11 marca 2011 r. (NASA)

Autor: mar/map / Źródło: indiatimes.com

Pozostałe wiadomości