Najnowsze

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Wstrząsy odczuwalne były w stolicy

Najnowsze

15 lat trzęsień ziemi
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/12

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek rano środkową część Chorwacji, okolice Zagrzebia - poinformowały chorwackie media.

Według danych amerykańskich służb geologicznych United States Geological Survey (USGS), wstrząs nastąpił o godzinie 6.28 w poniedziałek, około ośmiu kilometrów na zachód od Petrinji, na głębokości 10 kilometrów. Był odczuwalny w Zagrzebiu i w okolicznych miejscowościach.

Ludzie wybiegali na ulice

Epicentrum znajdowało się około 50 kilometrów od chorwackiej stolicy. Nie ma na razie informacji o ofiarach i zniszczeniach.

- Nie mamy jeszcze takich doniesień, ale jest możliwe, że takie trzęsienie ziemi mogło spowodować szkody materialne w rejonie epicentrum, które znajdowało się w pobliżu miasta Petrinja - powiedział chorwacki sejsmolog Kresimir Kuk.

Po trzęsieniu ziemi, według danych Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC), zarejestrowano wstrząs wtórny o magnitudzie 4,9.

Bozidar Skrinjaric, wójt gminy Pokupsko, obszaru położonego w pobliżu epicentrum, liczącego około trzech tysięcy mieszkańców, powiedział, że spanikowani ludzie wybiegli na ulice, gdy zatrzęsła się ziemia. - Żaden budynek się nie zawalił, ale ludzie powiedzieli, że widzieli pęknięcia w budynkach i uszkodzone płytki - opowiadał.

Lokalizacja trzęsienia ziemi (USGS)USGS

Autor: anw / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości