Najnowsze

Trzęsienie ziemi w Albanii o magnitudzie 5.1. W Bulqizie popękały budynki

Najnowsze

[object Object]
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/12

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.1 nawiedziło w sobotę północny wschód Albanii, w wyniku czego kilka budynków zostało uszkodzonych - poinformowały albańskie władze. Po nim nastąpiło 15 wstrząsów wtórnych.

Według doniesień Albańskiego Instytutu Nauki o Ziemi, Energii, Wody i Środowiska ziemia zatrzęsła się tuż po godz. 17.30 w pobliżu miejscowości Bulqiza, około 40 kilometrów na północ od stolicy kraju Tirany na głębokości 24 kilometrów.

Silnie odczuwalne w regionie

Według amerykańskich służb geologicznych USGS, ognisko wstrząsu znajdowało się na głębokości 10 kilometrów. Na niektórych budynkach w Bulqizie pojawiły się pęknięcia.

Jak podaje agencja Associated Press, trzęsienie ziemi było silnie odczuwalne w Tiranie i w większości kraju, podobnie jak w sąsiedniej Macedonii, Kosowie, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich nie jest odczuwana. Trzęsienie o tej samej magnitudzie było już w zachodniej Albanii przed pięcioma tygodniami, powodując nieznaczne szkody.

Epicentrum trzęsienia ziemi w Albanii (USGS)USGS

Autor: dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości