Trzęsienie przesunęło stolicę Nepalu o 3 m

Płyta indyjska zaznaczona na czerwono, a euroazjatycka na zielono

Trzęsienie ziemi, które zniszczyło Nepal i pozbawiło życia tysiące ludzi, spowodowało, że Katmandu przesunęło się kilka metrów na północ. Wysokość Mount Everestu pozostała taka sama.

Geolog z Uniwersytetu Cambridge, James Jackson, po analizie wstępnych danych sejsmologicznych, uzyskanych z fal dźwiękowych przemieszczających się pod powierzchnią, ustalił, że stolica Nepalu przesunęła się o około 3 m na północ.

Subdukcja płyt

Analiza Jacksona nie różni się od badań Sandy Steacy, kierowniczki Wydziału Nauk Fizycznych na Uniwersytecie Adelaide.

- Prawdopodobnie za trzęsienie ziemi odpowiada uskok himalajski, granica płyt euroazjatyckiej i indyjskiej - powiedziała Steacy.

Płyta indyjska sunie na północ około 2 centymetrów na rok i zderza się z z euroazjatycką (proces ten w przeszłości uformował Himalaje). Płyta indyjska z ogromną siłą napiera na płytę euroazjatycką i pod nią się zanurza. Powoduje to, że obszar na styku płyt zmniejsza się i dochodzi do wstrząsów.

- Upraszczając, Katmandu przesunęło się o trzy metry - powiedział Allen. - Część Katmandu wsunęła się pod płytę euroazjatycką - dodał.

Jednakże na razie nie wiadomo, czy zmiany są na tyle duże, by mapy świata wymagały precyzyjnej korekty.

Mount Everest jest większy?

Podczas gdy Katmandu przesunęło się o 3 metry, to mało prawdopodobne jest, że Mount Everest zmienił swoje rozmiary. Według naukowców wysokość szczytu może być większa o zaledwie kilka milimetrów, jeśli w ogóle wymiary się zmieniły.

- Subdukcja płyt miała miejsce na zachód od Everestu, szczyt nie znajduje się nad uskokiem - powiedziała Steacy. - Dodatkowo, uskok jest stosunkowo płytki, więc przesunięcie się o 3 metry w kierunku poziomym, nie musi mieć wpływu na ruch w pionie - dodaje.

Ian Main, profesor sejsmologii i fizyki skał z Uniwersytetu w Edinburgh powiedział, że może wystąpiła mała zmiana wysokości, ale jest za wcześnie na ocenę.

- Dowiemy się jeśli do zmiany wysokości doszło. Radar z syntetyczną aperturą (red. radar uzyskujący obrazy nieruchomych obiektów) wskaże potencjalne różnice wysokości przed i po trzęsieniu ziemi - powiedział Main.

Wstrząsy wtórne

Eksperci ostrzegają, że wstrząsy wtórne możliwe są przez kilka następnych miesięcy.

- Podczas trzęsienia ziemi wzrósł nacisk na inne części uskoku, które stały się bardziej narażone na pęknięcia - powiedział Allen.

Więcej o tej katastrofie naturalnej znajdziesz tu

Autor: mab/rp / Źródło: timesofindia.indiatimes.com

Pozostałe wiadomości