Najnowsze

Tryskająca ze szczeliny wulkanu lawa. Reporter 24 pokazuje ją wam z bliska

Najnowsze

Erupcja wulkanu na Islandii
Erupcja wulkanu na IslandiiKontakt 24
wideo 2/7

Ze szczeliny wulkanu Fagradalsfjall, który wybuchł w piątek w nocy, wciąż wydobywa się lawa. Zdjęcia i nagrania tego spektakularnego widoku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall położonego na islandzkim półwyspie Reykjanes nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców pobliskiego miasta Grindavik - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny. Sejsmolodzy określili wybuch jako mały.

- W miejscu erupcji powstała szczelina o długości 500-750 metrów, z której tryska fontanna lawy na wysokość do 100 metrów - powiedział Bjarki Friis z biura meteorologicznego.

Wulkan Fagradalsfjall położony jest około 40 kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju, a zarazem największego miasta Islandii - Reykjaviku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia wydobywające się ze szczeliny pomarańczowo-czerwonej lawy. Przesłał je Reporter 24 Adrian Fabian Jaszczurowski.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ NAM NA KONTAKT 24

Erupcja poprzedzona wstrząsami

- Wybuch Fagradalsfjall poprzedziło około 40 tysięcy wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 roku spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na pył w atmosferze i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tysięcy lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy.

Autor: anw/map / Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Adrian Fabian Jaszczurowski

Pozostałe wiadomości