Trwało zaledwie pięć minut. Zabiło dwie osoby, zniszczyło ponad 2600 budynków

Reuters TVPonad 2600 domów zostało zniszczonych

Przez brazylijskie miasto Xanxere przetoczyło się potężne tornado. Żywioł zabił dwie osoby, a 120 zostało rannych. Ponad tysiąc mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Według wstępnych szacunków tornado, które pojawiło się zaledwie na pięć minut, zniszczyło 2600 gospodarstw.

Mieszkańcy brazylijskiego miasta Xanxere w stanie Santa Catarina na południu Brazylii w poniedziałek 20 kwietnia przeżyli horror. Przez ich miasto przetoczyło się potężne tornado, które w kilka minut pozbawiło życia dwie osoby.

Ofiary zabójczego tornada

Jedną z ofiar był 33-letni kierowca Alcimar Sutil. Lokalna prasa pisała, że ciało mężczyzny znaleziono w jego domu. W momencie śmierci tulił swojego czteroletniego syna, któremu uratował życie. Przeżyć udało się również żonie Alcimara i ich trzymiesięcznej córce.

Drugą ofiarą był 31-letni Deonic Conin. W momencie gdy uderzyło tornado, mężczyzna pracował na budowie. Lokalna policja potwierdziła, że trafił do szpitala. Niestety nie przeżył.

Ponad 120 osób zostało rannych i jest hospitalizowana. Stan niektórych jest krytyczny.

Zniszczone miasto

Według lokalnych władz ponad 2600 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Co najmniej tysiąc osób straciło dach nad głową. Mieszkańcy nie zdążyli uniknąć szkód, bo tornado pojawiło się nagle i trwało około pięciu minut.

- To była kwestia kilku minut. Nie miałem czasu na nic. Pobiegłem zamknąć okna, ale szkło już popękało. Chwilę potem było już wszędzie - relacjonował jeden z mieszkańców.

- Straciliśmy praktycznie wszystko. To był widok jak nie z tego świata. Całkowite zniszczenie - mówił inny.

Silny wiatr

Lokalna stacja meteorologiczna zarejestrowała, że w poniedziałek po godz. 15-tej czasu lokalnego wiatr wiał z prędkością 84 km/h. Chwilę później pojawiło się tornado. Meteorolodzy szacują, że prędkość wiatru sięgnęła wówczas między 100 a 330 km/h. Nie są w stanie jednak dokładnie oszacować, gdyż trwało zbyt krótko.

Silny wiatr nie tylko uszkodził domy. Zniszczył również słupy energetyczne pozbawiając prądu ponad 200 tys. odbiorców. Zakłócenia w dostawie mogą potrwać przez najbliższe trzy dni.

Podatne na tornado

Stan Santa Catarina według meteorologów jest jednym z najbardziej podatnych na tornada obszarów w Brazylii. Często generują się tam cumulonimbusy, pojawiają się zimne fronty i ulewne deszcze. Przyczynia się to do rozwoju zjawiska. Niestety nie da się przewidzieć nadejścia tornada.

Autor: PW/kt / Źródło: ReutersTV, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV

Pozostałe wiadomości