Trwa "susza huraganowa". Huragan może uderzyć w każdej chwili

Huragan Katrina był jednym z najsilniejszych przed huraganową suszą
Huragan Katrina był jednym z najsilniejszych przed huraganową suszą
NOAA
NOAAHuragan Katrina był jednym z najsilniejszych przed huraganową suszą

Od dziewięciu lat, według najnowszych badań, w wybrzeże USA nie uderzył huragan o sile wyższej niż 3 kategorii.

Jest to najdłuższa "huraganowa susza" zapisana w historii Stanów Zjednoczonych. Poprzedni rekord trwał osiem lat w okresie od 1861 roku do 1868 roku.

Huragan Wilma

Ostatnim huraganem minimum 3. kategorii, który uderzył w ląd była Wilma. Uderzyła ona we Florydę w 2005 roku. Inne, w tym huragan Ike (2 kategoria, 2008 rok), Irene (kategoria 1, 2011 rok) oraz Sandy (kategoria 1, 2012 rok) spowodowały duże szkody, ale porywy wiatru nie były wystarczająco silne, by zaliczyć je do wyższej kategorii.

W ostatnich latach naukowcy zidentyfikowali kilka huraganów 3. kategorii, ale z taką siłą dotarły tylko do Kuby. Do wybrzeży USA przybyły znacznie osłabione.

Badania

Timothy Hall z Amerykańskiej Narodowej Agencji Kosmicznej oraz Kelly Hereid z firmy zabezpieczającej firmy ubezpieczeniowe przy pomocy modelu komputerowego sprawdzili, jak huragan wzmaga się lub słabnie na Oceanie Atlantyckim. Wzięli pod uwagę między innymi temperaturę powierzchni morza.

Model komputerowy pozwolił naukowcom wykonać symulację okresu od 1950 roku do 2012 roku, dzięki temu mogli sprawdzić jak często i w jakich warunkach wirtualny huragan uderza w 19 stanów u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

Hall i Hereid otrzymali wystarczająco dużo danych, aby móc policzyć szanse na uderzenie huraganu w wybrzeże oraz prawdopodobieństwo wystąpienia dziewięcioletniej "suszy huraganowej".

"Huraganowa susza"

Mniej więcej jedna czwarta wszystkich cyklonów tropikalnych, tworzących się na Północnym Atlantyku, uderzyła w Stany Zjednoczone. Analiza danych wykazała, że na "dziewięcioletnią huraganową suszę" czeka się średnio 177 lat. Jest to rzadkie, ale nie niemożliwe. Wyniki wykazały również, że istnieje 39 proc. szans na to, że w przyszłym roku nadejdzie silny huragan.

Wyniki badań sugerują, że "huraganowa susza" jest kwestią przypadku.

- Dokładnie przeanalizowaliśmy dziewięć lat suszy - powiedział Hall. - Nie są one mniej aktywne niż inne lata - dodał.

Następny huragan

Naukowcy nie odnaleźli znaczących różnic w liczbie powstających na Atlantyku cyklonów. Susza huraganowa może trwać kolejny rok. El Nino, który nadszedł w tym roku może spowodować, że nie uformuje się tak silna formacja.

Naukowcy przypominają, że susza może zakończyć się w każdej chwili.

Autor: mab/mk / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości