Tropikalny sztorm Bertha nawiedza Karaiby i Wielkie Antyle


Drugi tropikalny sztorm w sezonie huraganów na Atlantyku utworzył się na oceanie i w sobotę 2 sierpnia uderzył w Karaiby i Wielkie Antyle.

Jak informuje amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) sztorm utworzył się na wschód od południowej części archipelagu wysp Małych Antyli.

W godzinach porannych czasu lokalnego 2 sierpnia burza nawiedziła Portoryko (terytorium nieinkorporowane USA). Ulewne deszcze i silne wiatry spowodowały wiele zniszczeń. Uszkodzeniu uległy m.in. linie energetyczne. Bez prądu pozostało około 9000 osób, ponad 1300 nie ma dostępu do wody. Władze ostrzegają mieszkańców przed powodzią, wezbraniem rzek i osunięciami ziemi.

Bertha na Dominikanie

Wieczorem Bertha dotarła do wybrzeży Dominikany. Szef sztabu zarządzania kryzysowego tego kraju poinformował lokalne media, że w wielu częściach kraju padał intensywny deszcz i mocniej wiało, jednak nie ma informacji o poważnych szkodach na ten moment.

Wszystkie dominikańskie hotele i kurorty zostały poinformowane o nadchodzącym niebezpieczeństwie wstrzymały organizację sportów wodnych i innych rozrywek na wschodnim wybrzeżu wyspy.

- Naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że żadna osoba z Dominikany i z zagranicy nie będzie zagrożona z powodu burzy - powiedział Mendez.

Autor: PW/aw / Źródło: ReutersTV, NASA, USA Today

Pozostałe wiadomości