Najnowsze

Tragiczny bilans wzrósł. Kolejne ofiary śmiertelne mrozu

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę
TVN MeteoPrognoza pogody na niedzielę

Od sobotniego do niedzielnego poranka na skutek siarczystego mrozu życie straciły trzy osoby. Dla własnego bezpieczeństwa sprawdzajcie, gdzie pogoda jest groźna. Przypominamy, że obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformowało w niedzielę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, trzy osoby zmarły minionej doby z powodu wychłodzenia organizmu, a jedna zatruła się śmiertelnie tlenkiem węgla.

Jak powiedziała Bożena Wysocka z RCB, do śmiertelnych przypadków wychłodzenia doszło w Mławie (woj. mazowieckie), w Zawadzie (woj. lubelskie) oraz w Starachowicach (woj. świętokrzyskie).

Według danych Komendy Głównej Policji od początku listopada zeszłego roku w wyniku wychłodzenia zmarło 69 osób. Z kolei - według danych Państwowej Straży Pożarnej - z powodu zatrucia tlenkiem węgla od 1 października 2017 r. zmarło 55 osób.

Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie - przypominają.

NA DOLE ARTYKUŁU ZNAJDZIECIE INFORMACJE O TYM, JAK POMAGAĆ WYCHŁODZONYM OSOBOM, A TAKŻE JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

Jak groźna jest teraz pogoda?

Pogoda wciąż stanowi zagrożenie. Niebezpiecznie jest w górach, gdzie mogą schodzić lawiny. Groźny dla zdrowia i życia jest także mróz. Namawiamy do śledzenia komunikatów, jakie zamieszczamy na stronie.

Zagrożenie lawinowe

W polskich górach mogą schodzić lawiny, a mróz, który co prawda zelżał, nadal stanowi poważne zagrożenie. Pogoda jest niebezpieczna.

W górach wciąż zalega gruba pokrywa śnieżna, która przy dodatkowym obciążeniu może gwałtownie się osunąć, wywołując lawinę.

Zarówno Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydały ostrzeżenia drugiego stopnia przed lawinami. Niebezpieczeństwo zejścia lawiny utrzymuje się w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach i rejonie Babiej Góry.

Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek przypomina, że każdy, kto wybiera się w góry, musi zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety i naładowany telefon komórkowy. - W góry wychodzimy rano, bo dzień nadal jest jeszcze krótki i dość szybko zapada zmierzch - sugeruje Szczurek.

Jak chronić się przed mrozem? (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym mrozem

Województwo warmińsko-mazurskie W niedzielę temperatura maksymalna osiągnie od -6 st. C do -3 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h. W tym regionie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C do -13 st. C, lokalnie spadek temperatury do -19 st. C.

Województwo mazowieckie

Na Mazowszu prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C na północy i wschodzie województwa do -11 st. C na zachodzie. Wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 10 km/h do 20 km/h.

Województwo podlaskie

Temperatura maksymalna w niedzielę osiągnie od -6 st. C do -3 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h. Na tym obszarze prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C do -13 st. C, lokalnie wystąpi spadek temperatury do -19 st. C.

Województwo lubelskie

Na Lubelszczyźnie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16 st. C do -13 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

Województwo małopolskie - subregion południowy

Na tym obszarze prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17 st. C do -15 st. C, lokalnie -19 st. C. Powieje wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

Województwo podkarpackie

W tym regionie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17 st. C do -15 st. C, lokalnie na południu województwa -20 st. C. Wystąpi wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

Ostrzeżenia są ważne do poniedziałku rano.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW/TVN Meteo

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia informuje, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Jak pomagać wychłodzonym

Policjanci przypominają, by udzielając pierwszej pomocy w przypadku hipotermii - po upewnieniu się, że w danym miejscu jest bezpiecznie - założyć rękawiczki, by samemu nie doznać odmrożeń i sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i czy jest przytomny. Później powinniśmy wezwać pogotowie i starać się nie dopuścić do dalszego wychłodzenia organizmu, w miarę możliwości przenosząc taką osobę w ciepłe miejsce. Gdy jej ubranie jest mokre, należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną trzeba okryć kocem lub folią izotermiczną - złotą stroną do góry.

Jeśli poszkodowany jest przytomny, można podać mu do picia gorący napój z wysoką zawartością cukru, ale w żadnym wypadku nie należy rozgrzewać poszkodowanego alkoholem - potęguje on wyziębienie organizmu. Uszkodzenia skóry powinno się zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Do przyjazdu pogotowia konieczne jest stałe monitorowanie oddechu. W żadnym wypadku nie wolno pocierać części ciała poszkodowanego, gwałtownie nim poruszać ani pozostawiać go samego.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla, mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem, jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika.

Czad (tlenek węgla) jest "cichym zabójcą". Jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony jest transport tlenu do płuc.

Zimowe zagrożenia (RCB)RCB

Autor: amm,wd,AP,ao/rp,aw,rzw,map/rp / Źródło: TVN Meteo, IMGW, PAP

Pozostałe wiadomości