Najnowsze

Tragiczne prognozy: więcej kobiet umrze na raka. Nowotwór coraz bardziej powszechny

Najnowsze

Umieralność na raka wzrośnie o 60 procent

Nowotwór to choroba cywilizacyjna. Staje się coraz bardziej powszechny, a swoje największe żniwa zbiera wśród młodych kobiet. Liczba kobiet umierających na raka w ciągu mniej niż dwóch dekad ma wzrosnąć aż o 60 procent.

W 2012 roku na całym świecie na raka zachorowało 6,7 mln kobiet. 3,5 mln z nich zmarło. To zastraszające liczby, ale ma być jeszcze gorzej.

Według doniesień Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Walki z Rakiem (ACS) oraz medycznego czasopisma naukowego "The Lancet" do 2030 roku liczba zgonów wśród kobiet chorujących na nowotwory, zwłaszcza raka piersi, będzie gwałtownie wzrastać. Ma ich być 5,5 mln rocznie.

Dotyczy wszystkich kobiet

Do coraz większego współczynnika umieralności przyczyni się stale rosnąca populacja oraz starzejące się społeczeństwo. Wpływ na to będzie miała także nierówność w dostępie do opieki zdrowotnej. Największe żniwa rak ma zbierać więc w krajach biednych i średniozamożnych, gdzie nie będzie ani diagnozowany, ani leczony. Aktualnie, kraje o największej śmiertelności to Zimbabwe, Malawi, Kenia, Mongolia i Papua Nowa Gwinea.

Ze względu na bardziej rozwiniętą i upowszechnioną metodę badań i leczenia, aktualnie raka częściej diagnozuje się w Europie, Ameryce i Azji, czyli w krajach bogatszych. Jednak nawet w tych regionach kobiety nie są w pełni bezpieczne, gdyż są narażone na czynniki przyczyniające się do rozwoju tej choroby. Jak podkreśla Sally Cowal, wiceprezes ACS, zachorowaniom sprzyja brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i czynniki reprodukcyjne oraz odkładanie macierzyństwa.

Najczęstsze typy raka

Rak piersi i płuc to dwa najczęstsze typy nowotworów, zarówno w krajach bogatych i biednych. Rak jelita grubego to trzeci na liście zabójca w krajach zamożnych, natomiast rak szyjki macicy w regionach mniej rozwiniętych. Badania opublikowane na łamach "The Lancet" alarmują, że w przypadku raka szyjki macicy liczba zdiagnozowanych przypadków także wzrośnie, co najmniej o 25 procent. Rak już teraz jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia. Na świecie jedna na siedem kobiet umiera w wyniku tej choroby.

Wczesna diagnoza i profilaktyka

Wczesne rozpoznanie wszystkich czterech najgroźniejszych odmian raka, czyli raka piersi, okrężnicy, płuc, czy szyjki macicy, zwiększa szanse na wyleczenie choroby.

Raport opublikowany w "The Lancet", składa się z trzech prac naukowych. Wynika z niego, że podstawowy pakiet kontrolny, mający pomóc wykrywać nowotwory we wczesnym stadium, mógłby być wprowadzony w krajach o niskim i średnim dochodzie za równowartość 1,72 dolara na osobę, czyli równowartość zaledwie 3 procent obecnych wydatków na ochronę zdrowia w tych krajach.

Wśród 12-letnich dziewcząt wprowadzenie uniwersalnej szczepionki HPV mogłaby zapobiec 420000 zgonom na świecie. - Społeczności międzynarodowe nie mogą nadal ignorować tak poważnego problemu - setki tysięcy kobiet umiera niepotrzebnie każdego roku - mówi Richard Sullivan z Kings College w Londynie, współautor raportu opublikowanego w "The Lancet". Skuteczną bronią, która chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, są również szczepienia przeciwko rakotwórczym wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV). Obowiązkowe powinny być również regularne badania cytologiczne.

Zobacz też, jakie produkty zwiększają ryzyko zachorowań na raka.

Jakie pokarmy narażają nas na ryzyko chorób nowotworowych?
Jakie pokarmy narażają nas na ryzyko chorób nowotworowych?TVN Meteo Active

Autor: agr/aw / Źródło: theguardian.com

Pozostałe wiadomości