Najnowsze

Trąba wodna szalała nad meksykańskim wybrzeżem

Najnowsze

x-newsW Cancun powstała trąba wodna

Plażowanie w egzotycznych kurortach to nie zawsze spokojny wypoczynek. Czasami możemy być świadkami widowiskowej trąby wodnej.

28 sierpnia jeden z najbardziej popularnych kurortów w Meksyku - Cancun (w północnej części stanu Quintana Roo) nawiedziła trąba wodna.

Trąba wodna

- Trąba wodna (trąba morska) to zjawisko meteorologiczne tworzące się nad powierzchnią ciepłych wód morskich bądź oceanicznych. Powstaje najczęściej w ciepłej części roku, nad ciepłymi wodami, pod silnie rozwijającą się chmurą burzową Cumulonimbus. Trąba wodna ma kształt smukłego leja kondensacyjnego. Lej ów składa się początkowo z wirującej chmury, stąd bywa słabo wyrażony. Pod zetknięciu się z powierzchnią wody zasysa ją. Dzięki wznoszącej się w leju wodzie morskiej jest z dużej odległości dobrze widoczny i bardzo spektakularny - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

W początkowej fazie taką trąbę można zauważyć dzięki śladowi pozostawianemu na powierzchni wody. Choć wygląda groźnie, stanowi znacznie mniejsze zagrożenie niż jej lądowy odpowiednik. Trąby morskie występują dość często, jednak większość rozprasza się po dotarciu do lądu.

Autor: PW/kka / Źródło: x-news

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości