Najnowsze

Trąba powietrzna nad Wielkopolską

Najnowsze

Trąba powietrzna nad Olszewem
Trąba powietrzna nad Olszewem

Wielkopolska szczególnie odczuła niszczycielską siłę wiatru. Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Szkody poczyniła m.in. trąba powietrzna.

We wtorek po godzinie 16 strażacy ze Środy Wielkopolskiej zaczęli otrzymywać zgłoszenia o skutkach silnego podmuchu wiatru. Najwięcej zniszczeń, w postaci pozrywanych dachów, odnotowano w dwóch miejscowościach - Olszewo i Henrykowo w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Jak informowali mieszkańcy regionu i straż pożarna, na tym terenie pojawiła się trąba powietrzna. Film, który otrzymaliśmy od Krzysztofa, to potwierdza.

Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek po obejrzeniu nagrania powiedziała, że była to słaba trąba powietrzna, podczas której wiatr wiał z prędkością od 64 km/h do 116 km/h.

Autor filmu o trąbie powietrznej
Autor filmu o trąbie powietrznejtvn24

ZOBACZ RELACJE W SERWISIE KONTAKT 24

Filmy, które wcześniej otrzymaliśmy od Reportera 24 Pablo, nie rozstrzygały tego.

- Na filmach nie mogę dopatrzyć się ani trąby, leju od podstawy chmury do ziemi, ani nawet tuby (małego leja pod chmurą) czyli zaczątku trąby. Widać natomiast wyraźnie chmurę burzową z opadami deszczu ze środka (rdzenia) chmury, widać również kołnierz chmury burzowej (słabo wykształcona chmurę szelfową). Trąba mogła wystąpić przed opadami i wyładowaniami z chmury - informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - W rejonie tych miejscowości w Wielkopolsce mogła powstać na krótko trąba powietrzna, formująca się zwykle w silnie rozwijającej się chmurze burzowej, w świeżym chłodnym powietrzu. Jeśli pas zniszczeń (połamane drzewa, zniszczone budynki, konstrukcje) układa się w regularny pas na kilkaset metrów, możemy po zniszczeniach stwierdzić, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z trąbą. W innym wypadku wystąpiły silne porywy wiatru na czole chmury burzowej i w czasie burzy - wyjaśniała synoptyk.

Zniszczone budynki

Od godziny 8 rano we wtorek do godziny 6.30 w środę wielkopolska straż pożarna odnotowała 220 zdarzeń związanych z silnymi podmuchami wiatru. Interwencje dotyczyły głównie uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzonych zostało 40 budynków - 20 budynków gospodarczych i 20 budynków mieszkalnych.

W Wielkopolsce najwięcej zniszczeń odnotowano w Henrykowie (dwa dachy w pustostanach, jeden w budynku mieszkalnym i dwa w budynkach gospodarczych) i Olszewie (dwa dachy w budynkach mieszkalnych i sześć w gospodarczych). Służby interweniowały również m.in. w Środzie Wielkopolskiej (dach budynku mieszkalnego), w Słupcy (dwa dachy na stodołach), w Wąsowie (dach na stodole i garażu), w Michorzewie (dach na stodole), w Pyzdrach (jeden dach na budynku mieszkalnym), w miejscowości Glinianki (dwa uszkodzone budynki mieszkalne) oraz w Łukomiu i Bukowym (po jednym budynku gospodarczym). Miejsca zniszczeń zabezpieczały służby, a akcję koordynowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego.

W wyniku wichury mogą występować zakłócenia w dostawach prądu. W środę o godzinie 6:00 bez prądu pozostawało ponad 14 tys. odbiorców w Wielkopolsce. Cały czas trwa usuwanie awarii energetycznych. W związku z zanikiem napięcia z powodu zerwanych trakcji elektrycznych i przewróconych na drzewa torów odnotowano też 40 utrudnień w ruchu kolejowym. Nie odnotowano utrudnień w ruchu lotniczym.

Najprawdopodobniej w Wielkopolsce pojawiła się trąba powietrzna
Najprawdopodobniej w Wielkopolsce pojawiła się trąba powietrznaKontakt 24/Pablo

Autor: PW/map/kka / Źródło: TVN Wrocław, PAP

Pozostałe wiadomości