Najnowsze

Trąba powietrzna nad Oklahomą, druga przeszła nad Kansas

Najnowsze


W nocy z czwartku na piątek przez stan Oklahoma w USA przeszło tornado. Zniszczone zostały budynki gospodarcze oraz mieszkalne. Miejscami wystąpiły przerwy w dostawie prądu. Trwa szacowanie strat.

Narodowa Służba Meteorologiczna (ang. National Weather Service) potwierdziła, że w nocy z czwartku na piątek przez północno-wschodni stan Oklahoma w USA przeszło tornado.

Szacowanie zniszczeń

Tornado zniszczyło kilka budynków gospodarczych oraz mieszkalnych w miejscowości Afton w hrabstwie Ottawa.

Naukowcy z Narodowej Służby Meteorologicznej w piątek szacowali szkody.

- Oczywiste jest to, oceniając po zniszczeniach, że przeszło tutaj tornado. Obecnie największe wątpliwości dotyczą siły zjawiska - powiedział Ed Calianese z Narodowej Służby Meteorologicznej.

Wolontariusze Czerwonego Krzyża w Afton w Oklahomie analizują szkody w mieście. Po zebraniu takich danych naukowcy z Narodowej Służby Meteorologicznej będą mogli ocenić siłę tornada w skali Fujity (skala oceniająca siłę tornad).

Burze powstały przed frontem chłodnym, który wędrować znad wschodniej części stanu Oklahoma.

W środę 1 kwietnia w stanie Oklahoma zaobserwowano trzy tornada. Przeczytasz o tym tu

Dwa leje jednej nocy

To nie było jedyne tornado, jakie przeszło przez Stany Zjednoczone przez noc. Drugie zauważone zostało z Chetopa w hrabstwie Kansas. Lej zerwał linie energetyczne, odcinając mieszkańcom prąd. Pogotowie energetyczne robi wszystko, aby przywrócić zasilanie.

Autor: mab/map / Źródło: newson6.com

Pozostałe wiadomości