Najnowsze

Toxoplasma gondii: przez niego koty uwodzą myszy, a ludzie mogą mieć myśli samobójcze

Najnowsze

ShutterstockTen wirus sprawia, że mysz się kota nie boi. I to jej nie mija

Toxoplasma gondii, który rozwija się tylko w kocich jelitach, to jeden z najbardziej przebiegłych pasożytów, jakie zna nauka. Sprawia, że mysz nim zainfekowana przestaje myśleć trzeźwo, za to zaczyna czuć pociąg seksualny do naturalnego, śmiertelnego wroga.

Pasożytowi poświęcono wiele badań, a najnowsze, przeprowadzone przez Wendy Ingram z University of California w Berkeley, pokazuje, że pierwotniak wywołuje zmiany w psychice (działając na obszar mózgu, który odpowiada za zmysł węchu) nawet wtedy, gdy toksoplazmoza ma łagodny przebieg. Badaczka zaznacza, że choroba wcale nie musi być ostra, by znacząco stępić lub zupełnie wyeliminować naturalny strach (wywoływany przez koci zapach) myszy przed kotem.

- Zadziwiające jest to, że nawet po zupełnym wyleczeniu myszy, jej zachowanie się nie zmienia. Zapach kota działa na nią jak afrodyzjak, a gryzoń zupełnie nie boi się swojego naturalnego wroga - podkreśliła autorka opublikowanego w "PLoS ONE" odkrycia.

Sprawi, że będziesz chciał się zabić

Pasożytem mogą zarazić się także ludzie, jedząc brudne warzywa lub owoce, na których znajdują się cysty Toxoplasma gondii. Z reguły choroba przebiega bezobjawowo, ale może wywoływać gorączkę, powiększenie się węzłów chłonnych, zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Jak podaje serwis Live Science, pewne badanie sugeruje, że pierwotniak zmienia także ludzkie zachowanie. Otóż Toxpolasma gondii ma sprawiać, że mamy myśli samobójcze, jesteśmy poddenerwowani, łatwo wpadamy w panikę, towarzyszy nam uczucie niepewności. Te wyniki są ciekawe o tyle, że - jeśli się potwierdzą - mogą mieć duży wpływ na pracę psychologów, zwykle diagnozujących tego typu objawy jako depresję.

Autor: mb/map / Źródło: Live Science, PLoS ONE

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości