Najnowsze

Tornado w słoiku, piorun z wełnianej skarpety

Najnowsze


Kiedy jesienią za oknem jest szaro, buro i w pogodzie nie dzieje się nic zaskakującego, warto w domu zrobić kilka sztuczek, dzięki którym dowiemy się więcej o niektórych zjawiskach atmosferycznych. Zobacz trzy proste triki.

Podczas spaceru w lesie lub parku weź kilka sosnowych szyszek. Połóż jedną na zewnątrz, na tarasie lub parapecie, tak żeby nie została zwiana przez wiatr. Gdy jest sucho szyszki otwierają się, objętościowo rozszerzają i stają się sztywne. Natomiast, gdy szyszka będzie się zamykać, można spodziewać się deszczu. Wtedy próbuje ochronić swoje nasiona wewnątrz.

Tornado w słoiku

Fascynujesz się tornadami? Możesz sam je stworzyć nawet nie wychodząc z domu. Jego miniaturową kopię zobaczysz w słoiku. Wystarczy, że do słoika wlejesz wodę (do ¾ wysokości) i dosypiesz mydło lub płyn do mycia naczyń i dodatkowo ocet, a dla lepszego efektu brokat. Zakręcisz i wstrząśniesz zawartość. Efekt murowany. Zobacz sam:

Tornado in a jar!! Science project day with @ToriRutigliano! #WXfriends pic.twitter.com/mERAvAIcOo— Kathryn Prociv (@KathrynProciv) 7 lipca 2016

Jak do tego dochodzi? Wprowadzona w ruch obrotowy ciecz tworzy wir. Płyn, który znajduje się bliżej ścianek słoika musi pokonać większą drogę niż ten wewnątrz, dlatego dochodzi do zawirowania, czyli zwiększenia prędkości w środku. Jest to efekt podobny do tornado, tylko, że biorą w nim udział cząsteczki wody, a nie powietrza, tak jak w przypadku trąby powietrznej.

Domowa błyskawica

Pioruny są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem atmosferyczny, ale możesz je bez obaw wywołać w domu, żeby zrozumieć jak powstają. Wystarczy, że przygotujesz wełnianą skarpetę, styropian, jednorazowy aluminiowy talerz, ołówek z gumką do ścierania i pinezkę. Wywierć nią dziurkę w talerzu i zakończ szpikulec gumką z ołówkiem, który posłuży jako uchwyt. Styropian pocieraj wełnianą skarpetą przez minutę i umieść go w talerzu. Spróbuj przez chwilę dotknąć talerz palcem, żeby sprawdzić czy jest naładowany. Jeśli porazi Cię prąd to znaczy, że tak. Później trzymaj konstrukcję za ołówek. Zbliż się do klamki, czy innego metalowego przedmiotu, żeby zobaczyć piorun w mikroskali.

Zobacz, jak wygląda uderzenie błyskawicy w zwolnionym tempie
Zobacz, jak wygląda uderzenie błyskawicy w zwolnionym tempieWikiLeaks / Martin_GC_FL

Autor: AD/aw / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości