Najnowsze

Topi się lód. Wyjątkowo ciepło na Syberii

Najnowsze


Wyjątkowo wysoka temperatura, topiący się lód i powodzie. Z taką pogodą muszą zmagać się mieszkańcy obwodu Krasnojarskiego w środkowej Syberii. Z kolei w Moskwie termometry pokazały wartości poniżej zera i spadł śnieg.

Z niezwykle ciepłą pogodą mają do czynienia w ostatnim czasie mieszkańcy znacznej części środkowej Syberii w Rosji. Wiele wiosek w obwodzie Krasnojarskim zostało dotkniętych powodzią, ponieważ zalegający na drogach lód za sprawą wysokiej temperatury zaczął się topić.

W wyspę zamieniła się wieś Abalakovo, położona w dorzeczu rzeki Jenisej. Poziom wody w tym miejscu znacznie wzrósł i zalane zostały okoliczne tereny. Mieszkańcy miejscowości mogą poruszac się teraz jedynie na łodziach. Zalane zostały też inne wsie.

Wiewiórki i kaczki budzą się z hibernacji

Temperatura w obwodzie Krasnojarskim w ostatnich dniach wzrosła do 7 stopni Celsjusza. To wyjątkowo wysoka wartość dla regionu, w którym zwykle o tej porze panuje mróz. Ciepła pogoda wybudziła z hibernacji niektóre zwierzęta w miejscowym zoo. Wiewiórki i kaczki zaczęły szukać pożywienia.

Meteorolog z Centrum Hydrometeorologicznego obwodu Krasnojarskiego, wyjaśnił co spowodowało nietypową pogodę na Syberii. - Nad Syberią i Oceanem Arktycznym unosi się silny cyklon. Sprowadził wysoką temperaturę z krajów europejskich i znad Atlantyku - powiedział Władimir Eremin.

W Moskwie w końcu biało

Tymczasem stolica Rosji Moskwa doświadczyła pierwszych znaczących opadów śniegu w tym sezonie zimowym. W sobotę ulice w mieście zrobiły się białe. Leżało kilka centymetrów śniegu, a temperatura spadła do -5 st.

Śnieg pojawił się w Moskwie pod koniec grudnia 2019 roku, ale przywiozły go ciężarówki. Stolica Rosji przygotowywała się w ten sposób do powitania nowego roku i świętowania Bożego Narodzenia, które w obrządku prawosławnym przypadało na 7 stycznia.

CZYTAJ O NAJCIEPLEJSZEJ ZIMIE W MOSKWIE OD 140 LAT

Autor: ps / Źródło: Reuters, Kurdistan 24

Pozostałe wiadomości