Najnowsze

Toksyczna chmura z Niemiec dotrze do Polski? IMGW podaje aktualne dane

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 28.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Synoptycy IMGW poinformowali, że chmura zanieczyszczeń po wybuchu w Leverkusen w Niemczech może ominąć Polskę. Jak dodano, na najnowszych zdjęciach satelitarnych nie widać śladu w atmosferze, wskazującego na obecność niebezpiecznych związków chemicznych.

Kilkadziesiąt kilometrów od regionu, w który w ubiegłym tygodniu zmagał się z ulewami i powodziami, doszło do kolejnej katastrofy. Na terenie zakładu chemicznego w Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii doszło do eksplozji. Władze miasta przekazały, że palił się zbiornik z rozpuszczalnikami. Zginęła jedna osoba.

Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako ekstremalne zagrożenie. Mieszkańcy otrzymali informację, aby pozostać w domach, zamknąć okna i wyłączyć urządzenia wentylacyjne.

Więcej o eksplozji przeczytasz na TVN24: Eksplozja w zachodnich Niemczech. Kłęby dymu unosiły się nad częścią miasta, jedna osoba nie żyje, są ranni

IMGW ostrzegało

Przed godziną 10 w środę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że zarówno dane monitoringu zanieczyszczeń powietrza w Europie, jak i zdjęcia satelitarne nie wskazują na pojawienie się niebezpiecznych substancji w atmosferze.

"Na produktach satelitarnych nie widać żadnego nietypowego śladu w atmosferze, jeżeli chodzi o zawartość NO2 [dwutlenek azotu - przyp. red.], CO [tlenku węgla - przyp. red.] i aerozolu absorbującego. Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu pożaru górą kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę" - brzmi treść aktualizacji.

Wcześniej IMGW informowało, że rozproszona smuga zanieczyszczeń może dotrzeć do naszego kraju w środę w godzinach porannych.

"Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również 'wypłukaniu' przez opady deszczu" - podali.

Smuga miała dotrzeć do kraju do godziny 9, a następnie kierować się wzdłuż północnych regionów kraju.

"Zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, ponieważ w rejonie zdarzenia panuje duże zachmurzenie. [...] IMGW-PIB monitoruje sytuację, kolejne komunikaty będą podawane w naszych serwisach informacyjnych" - dodano w komunikacie.

Autor: kw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: IMGW