Najnowsze

"To prawdziwy skarb". Odnaleziono wrak rzymskiego statku

Najnowsze


Dobrze zachowany antyczny statek rzymski został odkryty na dnie morskim u wybrzeży Sardynii po dwóch tysiącach lat od zatonięcia. W jego wnętrzu znajduje się niezwykły ładunek.

Wyspecjalizowany nurkowy oddział włoskiej policji przy współpracy z archeologami odnalazł wrak statku w cieśninie między Sardynią a Korsyką na głębokości 45 metrów.

Statek zatonął 2000 lat temu.

- Biorąc pod uwagę lokalizację odkrycia, zgodnie z opinią archeologów, statek kierował się do Hiszpanii lub na zachodnie wybrzeże Sardynii - poinformowały władze. - To odkrycie o wielkiej wartości naukowej.

Niezwykły ładunek

Statek transportował terakotowe dachówki wyprodukowane w Rzymie lub okolicach i zapakowane do ładowni o wymiarach 18 x 7 metrów.

Według ekspertów prawdopodobnie miały być użyte do budowy willi dla starszego rzymskiego urzędnika lub zamożnego kupca.

Ładunek statku jest w nienaruszonym stanie i zapakowany tak, jak w momencie wypłynięcia na morze. Jego duży ciężar mógł przyczynić się do przewrócenia statku.

- To prawdziwy skarb - powiedział Rubens D'Oriano z wydziału archeologicznego Sardynii. - Ładunek jest bardzo dobrze zachowany i ma ogromną wartość badawczą. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego odkrycia.

Utrzymywany w tajemnicy

Informacja na temat dokładnego położenia wraku jest utrzymywana w tajemnicy ze względu na zagrożenie podwodną grabieżą.

Autor: ab/mk / Źródło: telegraph.co.uk

Pozostałe wiadomości