Najnowsze

"To prawdziwy koszmar". Potężny tajfun Vongfong uderzył w Filipiny

Najnowsze

[object Object]
Do zdarzenia doszło w Shibganj w BangladeszuGoogle Maps
wideo 2/18

Tajfun Vongfong uderzył w Filipiny. Towarzyszą mu porywy wiatru osiągające nawet prędkość do 190 kilometrów na godzinę. Władze ewakuują mieszkańców z terenów, gdzie zagrażają powodzie i osuwiska.

Vongfong to pierwszy tajfun, który nawiedził Filipiny w tym roku. Uderzył w czwartek w prowincję Eastern Samar, położoną we wschodniej części wyspy Samar w regionie Eastern Visayas. Towarzyszący żywiołowi wiatr osiąga prędkość 155 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet 190 km/h - podało filipińskie biuro meteorologiczne. Porusza się na zachód z prędkością 15 km/h.

Przewiduje się, że Vongfong będzie przesuwał się na północny zachód i uderzy w Luzon, największą wyspę, w skład której wchodzi stolica kraju Manila.

Ewakuacja mieszkańców

Władzę rozpoczęły ewakuację 200 tysięcy osób z terenów położonych nad wodą i w górach ze względu na duże zagrożenie powodziami i osuwiskami.

- Vongfong z pewnością przyniesie znaczące opady i niebezpieczeństwo powodzi błyskawicznych - powiedział meteorolog CNN Tom Sater. Te mają wystąpić od grupy wysp Visayas, przez region Bicol, po wyspę Luzon ze stolicą kraju Manilą.

Tymczasem na Filipinach wciąż obowiązują ograniczenia związane z walką z koronawirusem SARS-CoV-2. Gubernatorzy twierdzą, że utrzymanie dystansu społecznego będzie praktycznie niemożliwe w przypadku osób ewakuowanych do schronisk z powodu tajfunu. Niektóre obiekty służą teraz jako miejsca kwarantanny i być może będą musiały zostać przekształcone w schrony.

- To prawdziwy koszmar dla nas - powiedział w rozmowie z CNN Philippines Ben Evardone, gubernator prowincji Eastern Samar - Naszym problemem jest teraz to, gdzie wcisnąć ludzi upewniając się, że zachowają dystans społeczny - dodał.

Prognozowana ścieżka przechodzenia tajfunu Vongfong (PAGASA)

Sezon tajfunów

Sezon tajfunów na Zachodnim Pacyfiku, w przeciwieństwie do sezonu huraganów na Atlantyku, nie ma ściśle określonych ram czasowych. Oficjalny sezon na atlantyckie huragany rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada. Natomiast szczyt występowania tajfunów w zachodniej części Oceanu Spokojnego przypada na późne lato, ale burze tropikalne mogą tworzyć się też zimą i wczesną wiosną.

Autor: anw/dd / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości