Najnowsze

To nie koniec świata, tylko chmura szelfowa

Najnowsze

Chmura nad Nadarzynem

To nie grzyb bomby atomowej ani UFO. Nad podwarszawski Nadarzyn kilka dni temu nadciągnęła chmura szelfowa. Niezwykły widok uchwycił na zdjęciu Reporter 24.

- Widoczny na zdjęciu "kołnierz" chmury burzowej to tzw. chmura szelfowa lub wał szkwałowy. Chmura ta wygląda jak klin wysuwający się spod chmury burzowej, która jest jej chmurą macierzystą - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Jak zaznacza, widok jest bardzo piękny, jednak zwiastuje groźne zjawiska.

Niesie burzę i szkwał

Groźnie wyglądający kształ chmury przywodzi na myśl sceny z filmów Science Fiction, jednak ma całkiem naukowe uzasadnienie. - Kształt klina chmura zawdzięcza silnym prądom zstępującym, z którymi związany jest silny poryw wiatru zwany szkwałem - tłumaczy meteorolog.

Jeśli widzimy na niebie chmurę szelfową, możemy szykować się na nadejście burzy. - Chmura taka tworzy się przy silnie rozwiniętym cumulonimbusie, na bardzo aktywnym froncie chłodnym. Zdarza się również na zewnętrznej, przedniej krawędzi superkomórek, tzn. połączonych i wirujących cyklonalnie komórkach burzowych - informuje Arleta Unton-Pyziołek.

WIĘCEJ O CHMURACH DOWIESZ SIĘ Z ENCYKLOPEDII POGODY

Chmura szelfowa pod Warszawą (Kontakt 24/Konrad Karbowski)Kontakt 24

Autor: //ms / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości