Najnowsze

To miejsce przyciąga turystów. Wygląda jak powierzchnia Marsa i ma z nią wiele wspólnego

Najnowsze

Shiprock Nowy Meksyk
Shiprock Nowy Meksyk

Wysokie struktury wystające z płaskiego, suchego krajobrazu z pozoru wydają się być "nie na miejscu". Góra Shiprock w północno-zachodnim Nowym Meksyku - jak twierdzą naukowcy - ma wiele wspólnego z powierzchnią Marsa, gdzie działalność wulkaniczna przyczyniła się do powstania podobnej pionowej ściany.

Zdjęcie satelitarne wykonane przez sensor Operational Land Imager (OLI), który został umieszczony na satelicie Landsat 8, przedstawia właśnie Shiprock - górę położoną w Nowym Meksyku, która co roku przyciąga tysiące turystów.

Głównym czynnikiem wpływającym na kształt skorupy ziemskiej jest działalność wulkaniczna. I to właśnie te procesy przyczyniły się do powstania pionowych, wyglądających niczym brzytwa ścian góry Shiprock.

Jej centralny trzon składa się ze skał, które mają około 30 milionów lat. Przypomina 500-metrową kamienną wieżę, wyłaniającą się z pustynnej równiny.

Niczym statek

Zdaniem Agencji ds. Geologii i Zasobów Mineralnych w Nowym Meksyku, główny trzon uległ zniszczeniu pod wpływem upływającego czasu, stąd kształtem zupełnie nie przypomina stożka wulkanu.

Shiprock wznosi się 500 metrów nad otaczającą go pustynię. Jednak w przeszłości przez pewien czas krył się pod ziemią niczym zatopiony statek pod wodą. Naukowcy szacują, że formacja utworzyła się od 750 do 1000 metrów pod powierzchnią ziemi.

Shiprock powstała prawdopodobnie podczas erupcji. Magma wypływa z głębi Ziemi, po drodze napotykając wody gruntowe i podgrzewając je.

To właśnie proces wulkanizmu przyczynił się do powstania widocznych na zdjęciu pionowych, urwistych skalnych wałów. Wychodzą one promieniście od stożka. Z upływem czasu procesy erozji wpływają na niszczenie piaskowców i łupków, a krawędzie skał nabierają łagodniejszy wyraz.

Shiprock w Nowym MeksykuNASA

Bliźniacze grzbiety

Niektórzy naukowcy uważają, że grzbiety czerwonej planety zostały utworzone przez podobne procesy wulkaniczne jak te, które wypiętrzyły Shiprock w Nowym Meksyku. Patrząc na zdjęcia marsjańskiej planety i Shiprock w Nowym Meksyku, można dostrzec liczne podobieństwa.

Pochodzenie Medusae Fossae na Marsie nadal jest nierozwiązaną zagadką dla geologów. Znajduje się w regionie Amazonii Planitia, leży pomiędzy dwoma kopułami wulkanicznymi, Tharsis i Elysium.

Naukowcy generalnie zgadzają się, że formacja skał jest młoda i drobnoziarnista. Jednak funkcjonuje wiele spornych teorii co do genezy jej powstania. Niektóre hipotezy sugerują, że powstało w wyniku uderzenia meteorytu i doszło do reakcji z wodami znajdującymi się pod powierzchnią planety. Inne sugerują, że skały zostały utworzony przez wylew lawy, gorącego popiołu i innych materiałów piroklastycznych.

Zdjęcie satelitarne powierzchni MarsaNASA

Zdjęcie przedstawia grzbiety w kształcie wieloboków w części Gordii Dorsum regionu Medusae Fossae na Marsie. Wały na Marsie są dziesięć razy krótsze, niż ich odpowiedniki w Shiprock.

- Shiprock jest klasycznym przykładem, który pokazuje, co działo się wewnątrz wulkanu - powiedziała Laszlo Kestay, dyrektor Astrogeology Science Center dla US Geological Survey. - To najlepszy przykład procesu, który niewątpliwie ma miejsce na Marsie - dodała.

Autor: wd/ja / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości