To już ostatnia szansa zobaczyć młode bieliki?

Bieliki niedługo opuszczą gniazdo

Leśnicy alarmują wszystkich fanów transmisji z gniazda bielików, że może to być ostatnia szansa na obserwację ptaków. Są one już na tyle duże, że niebawem opuszczą gniazdo.

"Przyleciał jeden z młodych. Siedzi na gnieździe, rozgląda się... może nawet żegna się z rodzinnym gniazdem. Świat kusi. Może to jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć bielika?" - piszą na facebookowym profilu bielików Lasy Państwowe.

Świt i Zorza, młode z gniazda, rozpoczęły naukę latania ponad miesiąc temu. Coraz częściej zdarza się, że bieliki giną z zasięgu kamer na długie godziny. Leśnicy przeczuwają, że to najwyższy czas, by ptaki rozpoczęły dorosłe życie.

Pisklęta

Małe bieliki przyszły na świat na terenie Nadleśnictwa Dobrocin (woj. warmińsko-mazurskie). Ich rodzice zamieszkują te okolice od 2000 roku. W tym czasie ptaki zbudowały trzy gniazda. To, w którym wychowują pisklęta, znajduje się na wierzchołku sosny na wysokości 37 metrów. Jak podają leśnicy, gniazdo ma 2 metry średnicy, mierzy 2,5 m wysokości i co roku jest dobudowywane przez ptaki.

W tym roku bieliki sprowadziły się do gniazda na przełomie lutego i marca. Mimo ciężkiej i przedłużającej się zimy samica zniosła jaja około 17-20 marca. Pod koniec kwietnia wykluły się pisklęta.

Bieliki można obserwować na żywo pod adresem: www.lasy.gov.pl/bielik . Transmisja online z gniazda bielików to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów.

Autor: pk//tka / Źródło: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości