Najnowsze

To było okropne lato. Tak je oceniają Brytyjczycy

Najnowsze

Pod koniec sierpnia deszcz dawał się Brytyjczykom we znali
TwitterPod koniec sierpnia deszcz dawał się Brytyjczykom we znali

To było wyjątkowe lato dla Brytyjczyków. Zamiast fali upałów, temperatura powietrza okazała się być poniżej normy. Za tym wszystkim stoją niże, które często psuły pogodę na Wyspach Brytyjskich.

Całe meteorologiczne lato w Wielkiej Brytanii (od pierwszego czerwca do 31 sierpnia) było chłodniejsze i bardziej wilgotne od tego okresu w 2014 oraz 2013 roku. Średnia temperatura dla tego okresu w 2015 roku wyniosła 13,9 st. C, co jest o 0,4 st. C niższą wartością od średniej z wielolecia 1981-2010.

W Wielkiej Brytanii tego lata spadło też więcej deszczu niż zazwyczaj. W trakcie tych trzech miesięcy średnia suma opadów wyniosła 272 l/mkw., co jest o 13 procent wyższą wartością od średniej. Specjaliści zaznaczają, że silne ulewy nękały przede wszystkim mieszkańców południowych i wschodnich regionów.

Chłodny i wilgotny sierpień

Podczas gdy sierpień 2015 roku w Polsce zapamiętamy jako miesiąc fali upałów i susz, sytuacja pogodowa w Wielkiej Brytanii była zupełnie inna. Według klasyfikacji Kaczorowskiej sierpień w Polsce sklasyfikowano jako skrajnie suchy i ekstremalnie ciepły.

Natomiast meteorolodzy z Met Office podają, że zeszły miesiąc był chłodniejszy i bardziej mokry od średnich wartości dla tego miesiąca (z wielolecia 1981-2010). Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu wyniosła 14,7 st. C, co jest wartością o 0,2 st. C niższą od średniej.

Były jednak też cieplejsze dni nad Wielką Brytanią, gdzie temperatura powietrza dochodziła do 25 st. C. Kilka stacji meteorologicznych 22 sierpnia zanotowało także 30 st. C.

Niże nie dopuściły słońca

Ponadto zanotowano mniejsze usłonecznienie, czyli liczbę godzin bezpośredniego promieniowania słonecznego. Za taką sytuację specjaliści obwiniają ośrodki niskiego ciśnienia, które często wędrowały nad Wyspami Brytyjskimi.

Rekordy opadowe

Jeśli chodzi o opady deszczu to spadło go więcej niż przeciętnie o tej porze. Takie miejscowości, jak Bournemouth i Odiham zanotowały najbardziej mokry sierpień od ponad 50 lat. Poniższe grafiki pokazują, że najwięcej deszczu spadło na południu kraju. Tam też było najmniej słońca.

Odchylenie średniej sumy opadów w sierpniu 2015 roku w porównaniu ze średnią z wilolecia 1981-2010Met Ofiice
Odchylenie średniego usłonecznienia w sierpniu 2015 roku w porównaniu ze średnią z wilolecia 1981-201Met Ofiice

Chłodny także lipiec

Warto zaznaczyć, że nawet lipiec nie był ciepły na wyspach. Największe upały i mała ilość deszczu miała miejsce w czerwcu i na początku lipca. Wtedy panowała najlepsza pogoda w trakcie całego meteorologicznego lata.

Autor: AD/rp / Źródło: Met Office

Pozostałe wiadomości