Najnowsze

"To było niezwykłe zjawisko, nieprzewidywalne, potężne"

Najnowsze


Trzy osoby zostały lekko ranne po tym, jak we wtorek nad ranem przez południowe regiony Francji przetoczyła się trąba powietrzna. Porywy wiatru osiągały prędkość około 200 kilometrów na godzinę. Żywioł zostawił po sobie wiele zniszczeń.

Przez miasto Pont-de-Crau w gminie Arles na południu Francji przetoczyła się trąba powietrzna. Trzy osoby doznały lekkich obrażeń. Według lokalnych mediów jedna z nich musiała zostać hospitalizowana.

Zjawisko było krótkotrwałe, ale zostawiło po sobie mnóstwo zniszczeń. Według francuskich meteorologów trąba powietrzna przyniosła porywy wiatru o prędkości do 200 kilometrów na godzinę. W poniedziałek w regionie obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne przed niebezpieczną pogodą.

"Potężne zjawisko"

Trąba powietrzna pojawiła się we wtorek między 4 a 5 rano. Konieczna była ewakuacja 60 mieszkańców, głównie osób przebywających na kempingu.

- Usłyszeliśmy wielki huk i dach został całkowicie oderwany. Wszystkie okna eksplodowały. Zawaliły się ściany działowe. Jedyne pomieszczenie, jakie nie ucierpiało, to pokój naszej córki - powiedział Kevin, jeden z poszkodowanych.

Żywioł łamał drzewa i zniszczył wiele pojazdów - wybijał szyby i gniótł karoserie. W regionie konieczne było odcięcie dostaw energii elektrycznej.

- Trąba powietrzna uszkodziła 150 domów, w przypadku 40 procent z nich można mówić o poważnych stratach. Kilka z nich jest niemal całkowicie zniszczonych. Wiatr przewracał przyczepy kempingowe, co tylko dowodzi o tym, jaki był silny. Niektóre budynki mają rozerwane dachy. To było niezwykłe zjawisko, nieprzewidywalne, potężne - powiedział Pierre Dartout, prefekt regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Autor: kw/aw / Źródło: ENEX, news1.news, france3-regions.francetvinfo.fr

Pozostałe wiadomości