"Tęskne stękanie" rozdziera Podkarpacie

W lasach południowo-wschodniej Polski żyje około 9 tysięcy jeleni

W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, można usłyszeć tęskne stękanie i coraz śmielsze porykiwanie. To znak, że rozpoczęło się coroczne rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpacki.

- Po ostatnich chłodniejszych nocach, przed zmrokiem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe, tęskne stękanie i porykiwanie samców. Swe miłosne uniesienia wyrażają głośnymi stęknięciami, uderzaniem "wieńcami" (porożem - przyp. red.) o drzewa, przeciągłym rykiem odbijającym się echem po górach - opowiada Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Walka o względy

Rykowisko to nie tylko okres godowy jeleni rozpoczynający się w drugiej połowie września i trwający 4 tygodnie. To również rodzaj bokserskiego ringu, w którym samce (byki) walczą między sobą.

Każdy silny byk gromadzi wokół siebie stadko łań, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Niektóre giną w rywalizacji.

Jeleni doglądają łanie

Ryk godowy jelenia można usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia.

- Podczas rykowiska byki mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć. Nad ich bezpieczeństwem czuwają jednak łanie z podporządkowanego stada, tzw. chmary - dodał rzecznik.

Polowanie w okresie rykowiska jest jedną z największych atrakcji myśliwskich. Dozwolony jest jednak tylko odstrzał osobników z anomaliami rozwojowymi oraz starych byków, powyżej 10 lat. Nie wolno polować na byki o prawidłowej budowie poroża, traktuje się je jako osobniki przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku.

Cenne trofeum

Poroże jelenia rośnie od marca do sierpnia. Jest cenionym trofeum myśliwskim. Pierwsze rogi wyrastające u młodego jelenia są zwykle nierozwidlone, tworząc tzw. szpice.

Gdy ma on już pełne dwa lata, zrzuca poroże, które następnie odrasta, tym razem zaopatrzone zazwyczaj w dwa odrostki.

Dawniej sądzono, że co roku wyrastają rogi o większej liczbie odrostków. Po wielkości poroża można byłoby w takiej sytuacji dokładnie ocenić wiek jelenia. Tak jednak nie jest, gdyż liczba odrostków zależy nie od wieku, a stanu odżywienia osobnika i jego warunków życia.

W lasach południowo-wschodniej Polski żyje około 9 tysięcy jeleni.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP, Wikipedia

Pozostałe wiadomości