Najnowsze

Termometry pokazały -19 st. C. Na takim mrozie absolutnie należy unikać alkoholu

Najnowsze

Jak Polacy radzą sobie z mrozem?
Jak Polacy radzą sobie z mrozem?

Tej nocy stacje synoptyczne odnotowały najniże wartości na Mazowszu, Podlasiu i Zachodnim Pomorzu. Najzimniej było w Siedlcach, -19 st. C. Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy wyjaśnia, jak należy radzić sobie w tak niskiej temperaturze.

Tej nocy, było o 1 st. C cieplej niż poprzedniej, kiedy termometry pokazały -20 st. C w Białymstoku. Tym razem najzimniejsze okazały się Siedlce z temperaturą -19 st. C. Inne minimalne odnotowane wartości to:

-18 st. C w Suwałkach

-17 st. C w Szczecinku, Warszawie, Włodawie

-16 st. C w Białymstoku, Ostrołęce, Mławie, Płocku, Chojnicach, Terespolu, Toruniu

-15 st. C Pile, Bydgoszczy, Kozienicach, Zamościu, Gdańsku

To ostatnia tak zimna noc w najbliższym czasie. Idzie ocieplenie. Z południa powoli napływają do nas cieplejsze masy powietrza polarnego.

Sprawdź prognozę na pięć dni.

Jednak to nie koniec zimy i niskie wartości mogą jeszcze powrócić, dlatego poprosiliśmy Tomasza Rożka, znanego dziennikarza naukowego, o wskazówki, jak radzić sobie z mrozem.

Załóż czapkę

Kiedy temperatura mocno spadnie powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubraniu.

Chodzenie bez czapki nie jest zbyt mądre, bo na głowie praktycznie w ogóle nie ma mięśni, czyli naturalnego rozgrzewacza - apeluje Rożek.

Chronimy też dłonie przez nacieranie ich kremem i noszenie rękawiczek. - Po pierwsze dlatego, że skóra na dłoniach jest delikatniejsza, cieńsza niż gdzie indziej, a po drugie, że tu również nie ma mięśni, które mogłyby rozgrzewać. Skóra na dłoniach ma bardzo małą ilość gruczołów łojowych, czyli warstwy izolującej - wyjaśnia naukowiec.

Rożek radzi też stosować kilka warstw ubrania zamiast jednej grubej. - To dlatego, że sam ubiór nas nie ogrzewa, to my się ogrzewamy, tworząc izolację, a izolacja jest wtedy, kiedy pomiędzy włoskami materiału mieści się duża ilość powietrza. Gaz jest dobrym izolatorem, ciało niespecjalnie, więc w ubiorze chodzi o to, żeby jak najwięcej powietrza zatrzymać blisko siebie - opowiada.

Publicysta radzi też, żeby przed wyjściem z domu wypić kubek ciepłego mleka lub herbaty i zdecydowanie odradza rozgrzewanie się alkoholem, bo daje on złudne uczucie ogrzania organizmu.

Tomasz Rożek o sposobach na mróz
Tomasz Rożek o sposobach na mróz

Autor: mar/jap / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Pozostałe wiadomości