Najnowsze

Tequila alkoholem dla osób na diecie i cukrzyków?

Najnowsze

ShutterstockCukier zawarty w tequili... nie podnosi poziomu glukozy we krwi

Zasada jest prosta - jeśli chcesz schudnąć, nie pijesz alkoholu. Żadnego. Bez wyjątków. Tę zasadę podważają wyniki badań amerykańskich naukowców. Twierdzą oni, że wypicie tequili... nie zaszkodzi, a wręcz pomoże utrzymać poziom cukru we krwi na stabilnym poziomie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Powszechnie wiadomo, że alkohol to głównie puste kalorie, bo wartości odżywczej, i tak znikomej, można się doszukać co najwyżej w kieliszku czerwonego wina. Chcąc stracić zbędne kilogramy nie ma zmiłuj: trzeba pożegnać się z napojami wyskokowymi, bo nie zyska się nic, poza kacem.

Niezwykła agawa

Ale to się może zmienić, ponieważ najnowsze badania są "światełkiem w tunelu" dla odchudzających się osób, które od czasu do czasu chętnie wypiłyby w klubie coś innego, niż woda gazowana z cytryną.

Chodzi o podjęte w zeszłym roku badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego, skupiające się na wpływie spożycia tequili na poziom cukru we krwi. Tequila to wódka meksykańska, odmiana mezcalu, którą produkuje się ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy (Agave tequilana).

Wyniki badań wykazały, że zawarty w alkoholu cukier agavins, którego nie należy mylić z cukrem występującym w syropie z agawy, nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Dlaczego? Ponieważ ludzki organizm go nie trawi.

Kieliszek dla cukrzyka

Ale to nie koniec "rewelacji". Podczas badań przeprowadzonych na myszach, które podzielono na dwie grupy - kontrolą, pojoną zwykłą wodą i badaną, która otrzymywała wodę z dodatkiem wspomnianego cukru (tj. agavins - przyp. red.), wykazano, że myszy pojone "wzbogaconą" wodą miały mniejszą ochotę na jedzenie i niższy poziom cukru niż osobniki z grupy kontrolnej. Ponadto u myszy pojonych wodą z agavins zaobserwowano produkcję hormonu GLP-1, odpowiadającego za poczucie sytości i produkującego insulinę. Badacze przypuszczają, że ​​agavins może pomóc osobom z cukrzycą typu 2. lub osobą walczącym z nadwagą.

Ostudź entuzjazm

Należy pamiętać, że aby naukowcy mogli cokolwiek potwierdzić, muszą przeprowadzić szereg wnikliwszych badań i analiz, potwierdzających ich przypuszczenia. Dlatego nie polecamy radosnego uczczenia owej nowiny wieloma kieliszkami tequili z przekonaniem, że wyjdzie nam to na zdrowie. Bo nie wyjdzie, a jedynie wywoła kaca.

Na którego mamy kilka zdrowych i skutecznych rad, dzięki którym szum w bolącej głowie i żołądkowe sensacje znikną całkiem szybko.

Aktywny ranking (odcinek 5). Jak pozbyć się kaca?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: ELLE

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock