Najnowsze

Ten piękny ptak to bananojad. Właśnie doczekał się potomstwa

Najnowsze

Młody bananojad
Młody bananojad

W brytyjskim ogrodzie zoologicznym doszło do wydarzenia na skalę światową. Wykluły się bananojady. To bardzo rzadki gatunek ptaka z rodziny turakowatych.

W Wielkiej Brytanii przyszły na świat dwa młode bananojady. Zatroszczyli się o nie opiekunowie z zoo w Kornwalii. Na wypadek, gdyby temperamentni rodzice nie zechcieli ich karmić, lub co gorsza zepchnęli z gniazda, co nie jest odosobnionym zachowaniem dorosłych samic.

Nowo narodzone młode są zdrowe i silne. Przez pierwszych dziesięć dni jadły rozmoczona żywność, ale stopniowo zaczęły spożywać brokuły gotowane na parze, kawałki bananów, mango, figi i jagody.

Narodziny bananojadów to wydarzenie na skalę światową, bo ten gatunek ptaka bardzo rzadko można zobaczyć nie tylko w zoo, ale i na wolności. W polskich ogrodach zoologiczne na niego nie natrafimy.

Bananojad

To inaczej szyszak. Pochodzi z zachodniej i środkowej Afryki. Osiąga do 75 cm długości i potrafi ważyć nawet 12 kg. Samice wysiadują jaja sześc tygodni. Młode po wykluciu są całkowicie zależne od rodziców, ponieważ szyszak buduje gniazda na drzewach. W ogóle rzadko z nich schodzi, bo słabo lata. Opuszcza gałęzie tylko w poszukiwaniu wody. Jego przysmakiem są, jak sama nazwa wskazuje - banany, ale lubi też inne owoce.

Mimo rzadkiego występowania szyszaki nie są uważane za zagrożony gatunek przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Ptaki te wyglądają bajecznie i brzmią bajecznie. Możecie posłuchać ich tu.

Dołącz do nas na Snapchacie

Autor: mar/jap / Źródło: zooborns.com

Pozostałe wiadomości