Temperatura na Ziemi rośnie. "To jest alarmujące"

[object Object]
Temperatura bije kolejne rekordyTVN24 BiS
wideo 2/17

Klimat się ociepla. I to w alarmującym tempie. Potwierdził to kolejny raport opublikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Według danych przedstawionych w czwartek przez Organizację Narodów Zjednoczonych rok 2017 stanowił jeden z najcieplejszych w historii pomiarów (rekordowy był rok 2016), a najgorętszy - jeśli nie brać pod uwagę wpływu El Nino. To zjawisko, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, nie wystąpiło w 2017 roku. Mieliśmy z nim jednak do czynienia w dwóch poprzednich latach.

Raport przygotowała Światowa Organizacja Meteorologicznej (WMO), którą jest wyspecjalizowaną w tym kierunku agendą ONZ.

Klimat się ociepla

Badania wykazały, że średnia temperatura przy powierzchni ziemi w 2017 roku wynosiła o 1,1 stopnia Celsjusza więcej, niż za czasów preindustrialnych. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) rok 2017 był "najcieplejszym rokiem bez El Nino" uwzględniając dane od końca XIX wieku.

- Temperatura powietrza przy ziemi wzrosła o jeden stopień. Cztery stopnie to jest różnica między tym, co mamy teraz, a epoką lodowcową - powiedział w programie "Czarno na Białym" fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi Szymon Malinowski.

Wartości temperatury w latach 2015 i 2016 były zawyżone przez wpływ zjawiska El Nino na Oceanie Spokojnym, które występuje co kilka lat. Może zakłócać temperaturę na całym świecie poprzez uwalnianie ciepła do atmosfery z tropikalnych wód Pacyfiku.

[object Object]
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9

WMO podało również, że od 2000 roku zarejestrowano 17 z najcieplejszych 18 lat w historii zapisów, które rozpoczęto w XIX wieku.

- Znajdujemy się w długookresowym trendzie ocieplania klimatu, który - pomijając chwilowe wahania -utrzymuje się, patrząc na zapisy roczne, a nawet zapisy z całych dekad - powiedział Gavin Schmidt z NASA, którego badania są wykorzystywane przez WMO.

- Kiedy nawet "zimniejsze" lata zamieniają się w jedne z cieplejszych w rejestrze temperatury, wiemy, że mamy problem - stwierdził profesor Dave Reay z Uniwersytetu w Edynburgu.

- Od 1900 roku do 1980 nowy rekord temperatury odnotowywany był średnio co 13,5 roku. Jednak od 1981 okres ten się skrócił i wynosi 3 lata - stwierdza NOAA.

Zmiana temperaturymetoffice.gov.uk/TVN Meteo

Trump zaprzecza ociepleniu

Obecna anomalia temperatury niebezpiecznie zbliża się do wartości 1,5 st. C, która stanowi limit ustalony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w 2015 roku w Paryżu. Omar Baddour, koordynator naukowy WMO stwierdził, że jeszcze przed 2060-2070 rokiem średnia temperatura może sięgnąć nawet 2 st. C więcej niż w okresie przedindustrialnym. - To jest alarmujące - powiedział.

- Od początku epoki przemysłowej do stanu 25 lat temu wyemitowaliśmy tyle, co od 25 lat temu do dziś - zaznaczył Malinowski mówiąc o gazach cieplarnianych.

- Mówi się, że żyjemy w antropocenie. Dlaczego? Bo każdy jeden system, który działa na Ziemi, jest już przekształcony przez człowieka - powiedział w Czarno na Białym geograf Michał Brennek.

Wartość porozumienia wydanego podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych osłabła ze względu na plan amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który podważa obecne odkrycia naukowe, mówiące, że w dużej mierze ocieplenie klimatu związane jest z emisją gazów szklarniowych przez człowieka.

Trump chce wspierać rozwój produkcji amerykańskich paliw kopalnianych, w zaprzeczeniu do postanowień z 2015 roku o emisji związanej z eksploatacją węgla, ropy i gazów między 2050 a 2100 rokiem.

Zmiany temperatury na przestrzeni lat
Zmiany temperatury na przestrzeni lat

Ekstremalna pogoda, ekstremalne koszty

W wyniku spalania paliw kopalnych powstaje energia, której Ziemia nie jest w stanie pochłonąć. Musi ją gdzieś uwolnić - w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Klimatolodzy obawiają się, czy nie brakuje już skali dla zniszczeń spowodowanych przez huragany.

Wśród zdarzeń pogodowych zeszłego roku warto pamiętać o niszczycielskich huraganach na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych, Arktyce, która zakończyła 2017 rok z najmniejszą pokrywą lodową, jaką odnotowano (w połowie zimy), czy tropikalnych rafach koralowych, które cierpiały w wyniku wyższej niż zwykle temperatury wody.

- Arktyczne ciepło było szczególnie wyraźne i będzie miało głębokie i długotrwałe reperkusje dla wód oraz wpływ na zachowania pogody w innych częściach świata - oświadczył sekretarz generalny WMO Petteri Talaas.

W samych Stanach Zjednoczonych katastrofy związane z pogodą i klimatem przyniosły w 2017 roku koszta wynoszące w przybliżeniu 306 miliardów dolarów. Najbardziej kosztowne były pożary na zachodzie oraz huragany Harvey, Maria i Irma - oświadczyło NOAA.

Problematyczna woda

Jak wspomniał Malinowski, coraz częstsze są również problemy z wodą. Z dwóch stron - zarówno z jej nadmiarem (powodzie), jak i niedoborem (susze). Brennek przewiduje, że woda stanie się zakwaszona, "ocean za chwilę będzie przypominał wodę sodową".

Malinowski oznajmił również, że jeżeli stopnieją wszystkie lodowce poziom wód na Ziemi wzrośnie o 70 metrów. - To jest Płock, Zielona Góra, miasta portowe - zaznaczył. - Już teraz mamy praktycznie jak w banku wzrost poziomu morza o jeden metr do końca wieku. To jest zalanie terenów zamieszkałych przez kilkaset milionów ludzi - przestrzegł profesor.

Nie wszyscy pamiętają o tym, że słodka woda nie jest dobrem, które się nie wyczerpie. Oczywiście, można odsalać wodę morska, jednak jest to bardzo kosztowne i czasochłonne.

- Amerykańska agencja wywiadu wojskowego opublikowała raport, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego ponieważ zaczną się wojny o wodę - podkreślił Brennek.

Tempo zmian jest "zagrożeniem dla planety"

- Tempo wymierania gatunków jest takie, że my ich nie nadążamy odkrywać - stwierdził Brennek. Możliwe, że na przykład wśród roślin, których nigdy nie odkryjemy znalazłyby się takie, które stanowiłyby lekarstwo na raka. Malinowski prognozuje, że przy takich zmianach klimatu "cała roślinność, do której jesteśmy przyzwyczajeni, przestanie rosnąć".

Robert Glasser określił tempo zmian klimatycznych jako "zagrożenie dla istnienia naszej planety", które wymaga "drastycznej reakcji".

Malinowski twierdzi zaś, że koniec ludzkości czy konieczność poszukiwania nowej planety do zamieszkania to "realne opcje", a nie filmowa fikcja. - Oczywiście może być tak, że to będzie koniec tylko naszej cywilizacji, a nie koniec ludzkości - podkreślił.

Badania zostały wykonane przez NASA, NOAA, Met Office oraz Uniwersytet Wschodniej Anglii. Wcześniej raport na ten temat opublikował Copernicus Climate Change Service.

Naukowcy prognozują, że temperatura w 2018 roku będzie dalej niebezpiecznie rosnąć.

Zobacz cały materiał "Czarno na białym":

Ciepło zimno
Ciepło zimnoTVN24, WWF, NASA

Autor: amm, ao/aw / Źródło: Reuters, TVN Meteo, Czarno na Białym

Źródło zdjęcia głównego: NOAA, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wschodniej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed przymrozkami. Temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega przed przymrozkami

IMGW ostrzega przed przymrozkami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Pogoda na jutro, czyli na środę 14.05. Noc w całym kraju będzie pochmurna, a miejscami może pokropić. W ciągu dnia termometry pokażą od 13 do 21 stopni Celsjusza, ale ze względu na dość silny wiatr miejscami odczujemy zimno.

Pogoda na jutro - środa 14.05. W nocy miejscami przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - środa 14.05. W nocy miejscami przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po krótkiej przerwie od zimna kolejne dni przyniosą nam powrót chłodnej, pochmurnej aury. Nad wieloma regionami prognozowane są opady deszczu, miejscami dość obfite, lokalnie popada także deszcz ze śniegiem. We znaki może nam się dawać również porywisty wiatr.

Pogoda na 5 dni. Aura będzie "jesienna", może padać deszcz ze śniegiem

Pogoda na 5 dni. Aura będzie "jesienna", może padać deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

NASA poinformowała o opracowaniu nowego modelu zewnętrznej warstwy planety Wenus. Okazuje się, że jej skorupa może być cieńsza niż wcześniej sądzono. Poprawność nowej metody będzie można sprawdzić za kilka lat, kiedy do planety dotrą sondy kosmiczne, związane z planowanymi misjami.

Niespodzianka na Wenus

Niespodzianka na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times

Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Źródło:
CBS News, Solano County Water Agency

Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Źródło:
PAP, Virginia Tech

W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką, zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Birding Poland

W kalifornijskim mieście Aliso Viejo temperatura zbliżyła się prawie do 40 stopni Celsjusza. Było tak gorąco, że strażacy z hrabstwa Orange ewakuowali przy pomocy śmigłowca kilkunastu turystów.

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Źródło:
ABC 7 News

Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Źródło:
Los Angeles Times, CBS News

Aligator pojawił się pod drzwiami jednego z domów położonych w mieście Fort Myers na Florydzie. Gad mierzył ponad dwa metry. Był tak ciężki, że potrzeba było czterech mężczyzn, aby go podnieść i umieścić na pace pickupa.

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Źródło:
CNN, miamiherald.com

Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Źródło:
PAP

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To niejedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24