Najnowsze

Teleskop wystrzelony w kosmos. Ma badać odległe galaktyki

Najnowsze

Rakieta Sojuz-2 na zdjęciach
Rakieta Sojuz-2 na zdjęciachShutterstock/NASA
wideo 2/2

Rosyjsko-niemiecki teleskop kosmiczny Spektr-RG do obserwacji astronomicznych w zakresie promieniowania rentgenowskiego został z powodzeniem wystrzelony w kosmos z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Jak poinformowała agencja dpa, rosyjska rakieta nośna Proton wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 14.31 czasu polskiego.

Start rakiety przebiegł bez zakłóceń, ale pierwotnie zaplanowany na 21 czerwca, był dwukrotnie przekładany - początkowo z powodu nienaładowania się akumulatora potrzebnego przy jednej z faz startowych, a później w piątek 12 lipca, gdy również wystąpiły problemy techniczne.

Dotrze za około trzy miesiące

Rosyjsko-niemiecki teleskop kosmiczny Spektr-RG ma dotrzeć do celu oddalonego o 1,5 mln kilometrów za około trzy miesiące. Celem jest stanowisko obserwacyjne zwane Lagrange Point 2, w którym panują dogodne warunki do prowadzenia obserwacji (brak cienia i wahań temperatury). Bliżej promieniowanie rentgenowskie, które stanowi podstawę do obserwacji, jest pochłaniane przez atmosferę Ziemi. Pomiary mają zgodnie z planem rozpocząć się około miesiąca po wystrzeleniu w kosmos.

Głównym elementem Spektr-RG jest rentgenowski teleskop eROSITA, zbudowany przez Instytut Maxa Plancka w Niemczech. Drugi element to rosyjski teleskop rentgenowski ART-XC.

Powstanie mapa pokazująca wszechświat

Spektr-RG ma za zadanie "skanować" na podstawie promieniowania rentgenowskiego oddalone o miliardy lat świetlnych galaktyki w niespotykanej dotąd rozdzielczości. W oparciu o te obserwacje ma powstać mapa, pokazująca wszechświat, jego strukturę i rozwój. Naukowcy mają też nadzieję, że badania te pomogą im rozwiązać zagadkę tzw. ciemnej energii, hipotetycznej formy energii, która - jak się zakłada - wypełnia całą przestrzeń, powodując obserwowane rozszerzanie się wszechświata. Kluczem do tych badań są tzw. gromady galaktyk, czyli skupiska tysięcy galaktyk, których dystrybucja pokazuje, jak rozszerzał się wszechświat od wielkiego wybuchu. Spektr-RG będzie dokumentował promieniowanie rentgenowskie, które jest emitowane przez gaz międzygalaktyczny, gdy ten w temperaturze około 100 milionów stopni Celsjusza przechodzi przez czarne dziury znajdujące się w centrum galaktyk.

Oczekuje się, że dzięki temu Spektr-RG dostarczy naukowcom nowych informacji na temat przyspieszającego rozszerzania się kosmosu, a także pozwoli zidentyfikować wiele nowych źródeł promieniowania X, takich jak ogromne czarne dziury w centrum galaktyk.

Autor: sc/aw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości