Tej nocy zobaczysz Neptuna

Błękitna planeta na grafice NASA

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.

Mówi się, że planeta znajduje się w opozycji, gdy leży naprzeciw Słońca po drugiej stronie Ziemi. Jednocześnie oznacza to, że ciało niebieskie jest najbliżej naszej planety i jasno świeci odbitym światłem, przez co jest łatwo zauważalne przez obserwatorów nieba.

Planeta nie będzie widoczna gołym okiem, ale do jej obserwacji wystarczy lornetka.

Neptun/NASA

Pogoda sprzyja obserwacjom

Warunki atmosferyczne do obserwacji będą dobre. - Niebo nad Polską wieczorem wypogodzi się, tylko na krańcach wschodnich mogą utrzymywać się większe zachmurzenia, stanowiące pozostałość frontu atmosferycznego - mówi Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.

To nie jedyna gratka, jaka czeka miłośników astronomii w najbliższym czasie. Już 26 września na polskim niebie będzie również okazją zaobserwowania Urana.

Zachęcamy do wyciągnięcia lornetek i poszukania obu planet na niebie.

Autor: mm//ŁUD / Źródło: news.astronet.pl, astrojawil.astrozone.pl

Pozostałe wiadomości