Najnowsze

Tegoroczny sezon huraganowy najsłabszyod dziesięcioleci? Takie są prognozy

Najnowsze

NOAASezon huraganowy ma być łagodny

Na półkuli północnej robi się coraz cieplej. To oznacza, że nieubłaganie zbliża się kolejny sezon huraganów. Specjaliści już stworzyli prognozę na nadchodzący sezon.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado, po przyjrzeniu się aktualnej sytuacji w przyrodzie, pokusili się o stworzenie scenariusza nadchodzącego sezonu huraganów na północnym Atlantyku. 9 kwietnia specjaliści stwierdzili, że będzie on jednym z najmniej aktywnych na przestrzeni dziesięcioleci. Prognozują, że powstanie siedem burz tropikalnych, które otrzymają imiona. Trzy z nich przekształcą się w huragany, ale tylko jeden z nich, według szacunków, osiągnie co najmniej trzeci stopień w skali Saffira-Simpsona.

Jeśli prognoza się sprawdzi, nadchodzący sezon huraganów będzie znacznie słabszy niż średnio (przeciętnie w jednym sezonie pojawia się 12 burz tropikalnych, sześć huraganów, z czego trzy mają co najmniej trzecią kategorię).

Od szczegółu do ogółu

Scenariusz stworzył doktor Phil Klotzbach, który konsultował się z ekspertem w sprawie huraganów - dr. Williamem Grayem. Autorzy prognozy opierali się na statystyce wynikającej z 29 lat obserwacji huraganowych sezonów oraz trafności przygotowywanych przez ten czas prognoz. Poza tym dużą rolę odgrywała analiza takich elementów, jak ciśnienie nad poziomem morza oraz temperatura powierzchni Atlantyku oraz wschodniego Pacyfiku.

Zagrożenie nadal istnieje

Prognoza wydaje się optymistyczna, ale badacze nie cieszą się przedwcześnie.

- Nie ma żadnego powiązania między ilością prognozowanych huraganów a tym, czy wejdą one na ląd, pustosząc go. To, że cyklonów może być mniej, nie oznacza, że wyrządzą mniej szkód - zaznaczają eksperci.

El Nino a huragany

Specjaliści spekulują także nad wpływem zjawiska El Nino na tworzenie się cyklonów tropikalnych. Większość z nich uważa, że ocieplenie w rejonie wschodniego Pacyfiku powoduje, że nad wodami Atlantyku powstaje mniej cyklonów.

- Wielki znak zapytania w obecnej prognozie wprowadza El Nino. Od tego, jaka ma siłę, zależy temperatura powierzchni Północnego Atlantyku - tłumaczą Klotzbach i Gray.

Sezon huraganów na Atlantyku rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada.

Autor: AD/map / Źródło: weather.com

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości