Najnowsze

Tęczowy samolot

Najnowsze

Niezwykły widok z okna samolotu

Okrągłą, wielobarwną tęczę, okalającą cień samolotu, zobaczyli lecący nad regionem Ningxia w północno-zachodnich Chinach lotnicy.

Samolot, należący do miejscowego zakładu meteorologicznego, przelatywał nad Górami Liupan, kiedy po jego lewej stronie pojawiła się niespodziewanie tęcza. Otoczyła cień samolotu na ponad minutę.

- Przez ponad 30 lat siedzę za sterami samolotów, ale jeszcze nigdy nie byłem światkiem tak spektakularnego widoku – powiedział Sun Yanchun, kapitan samolotu.

Aby powstały warunki odpowiednie dla powstania tęczy, wystarczy para wodna. W powstaniu zjawiska pomogły odpowiedni kąt i wysokość, na jakiej leciał samolot.

Kolorowy łuk

Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody o kształcie zbliżonym do kulistego. Światło rozszczepia się w wyniku dyspersji (zjawisko powoduje różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza). Światło, w zależności od długości fali, postrzegane jest w różnych barwach.

Kiedy światło słoneczne przechodzi przez krople wody, rozprasza białe światło na składowe o różnych długościach fal, mających różną barwę. Człowiek postrzega to zjawisko jako łuk składający się w sumie z sześciu kolorów - czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.

Autor: usa/ms / Źródło: NEWSML, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości