Te skały odkryją tajemnicę życia na Marsie?


Do Ziemi dotarły najnowsze zdjęcia z łazika Curiosity. Widać na nich podnóża góry Sharp, którą łazik ma dokładnie zbadać. Naukowcy NASA wierzą, że to właśnie w jej skałach kryje się odpowiedź na pytanie, czy na Marsie mogłoby istnieć życie.

Łazik Curiosity, który 6 sierpnia znalazł się na powierzchni Czerwonej Planety, dwa dni po lądowaniu wykonał zdjęcia swojego najbliższego celu badawczego - Mount Sharp - wysokiej na 5500 metrów góry. NASA udostępniła fotografie zrobione przez kamerę Mast w piątek 17 sierpnia.

Kolejnym zadaniem Curiosity związanym z górą będzie zbadanie jej składu chemicznego za pomocą lasera narzędzia ChemCam (Chemistry and Camera).

Cenny zapis geologiczny

Naukowcy wierzą, że w danych przesłanych przez łazik uda im się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy marsjańskie środowisko mogłoby być odpowiednie dla mikrobów.

Dlaczego to właśnie w Mount Sharp pokłada się takie nadzieje? Góra jest zdaniem badaczy kopcem "usypanym" ze skał osadowych, które niegdyś wypełniały wielki basen i stanowi jeden z najcenniejszych geologicznych zapisów historii Czerwonej Planety.

Autor: adsz,map/ŁUD / Źródło: NASA, Reuters TV

Pozostałe wiadomości