Najnowsze

"Takie rzeczy widziałam tylko w telewizji!". Trąba powietrzna nad Płockiem

Najnowsze

Trąba powietrzna nad Płockiem (Edyta Stankiewicz)Edyta Stankiewicz
wideo 2/9

Chłodny front, który przechodził nad Polską, przyniósł w poniedziałek gwałtowne zjawiska pogodowe. Jednym z nich była trąba powietrzna nad Płockiem.

Poniedziałek obfitował w gwałtowne zjawiska burzowe. Padał intensywny deszcz, grad, wiał silny wiatr. Nad Płockiem przeszła trąba powietrzna. Film dokumentujący to zjawisko udostępniła portalowi tvnmeteo.pl pani Edyta Stankiewicz z Kutna.

Niecodzienne zjawisko

Jak powiedziała nam pani Edyta, była bardzo zaskoczona, gdy - jadąc w kierunku Płocka - przez okno samochodu zobaczyła to niecodzienne zjawisko. Poprosiła syna, by je nagrał.

Zapytaliśmy, czy kiedykolwiek widziała już trąbę powietrzną. - Nie! Tylko w telewizji - odpowiedziała.

Jak przekazała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, według skali Fujity była to trąba najsłabszego typu F0. Takie trąby zdarzają się w chłodnej masie powietrza na tak zwanych wtórnych frontach chłodnych, szybko się przemieszczających. Ta płocka wystąpiła w rejonie rzeki, nad lądem i wodą - podłożami o różnym stopniu nagrzania.

Podczas trąb kategorii F0 wiatr może wiać z prędkością od 64 do 116 kilometrów na godzinę.

Skala Fujity to siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin.

Zerwany dach dyskontu

Burza i trąba powietrzna spowodowały w Płocku niewielkie szkody.

- Zerwany został częściowo dach jednego z dyskontów przy ulicy Mostowej. Wiatr przewrócił również pięć drzew oraz kontener ze stróżem. Stróżowi poza potłuczeniami nic się nie stało - przekazał Kontaktowi 24 kapitan Edward Mysera, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

Gwałtowne zjawiska nawiedziły też inne regiony naszego kraju. Zobacz, jak Reporterzy 24 udokumentowali dzisiejsze burze.

Niebezpieczna pogoda

Polska jest za głównym frontem chłodnym, który powędrował nad Rosję, a teraz nad nami wędruje wtórny chłodny front, na którym piętrzą się chmury Cumulonimbus z silnymi prądami wstępującymi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że również w ciągu najbliższych dni aura może być gwałtowna. Prognozuje się możliwość ogłoszenia alertów przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Czytaj więcej na temat prognoz ostrzeżeń.

Szczególnie gwałtownej pogody można się spodziewać w czwartek - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Autor: dd//rw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Edyta Stankiewicz