Najnowsze

Tak źle nie było od czterech lat. Święto światła w gęstym smogu

Najnowsze

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogu
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogutvn24
wideo 2/30

Podczas wiosennego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy Indii znacząco spadł, ale wraz ze złagodzeniem obostrzeń i nadejściem jesieni sytuacja znów się pogorszyła. Tak złej nie było od czterech lat - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek.

Indeks jakości powietrza (AQI) w Delhi od pięciu dni utrzymuje się na poziomie powyżej 400 w skali 0-500 - poinformowano w poniedziałek. Listopad to zwykle najtrudniejszy miesiąc w północnej części Indii pod względem zanieczyszczenia powietrza, ale - jak zwraca uwagę agencja Reutera - tak długiego okresu z takim stężeniem smogu w tym miesiącu nie było od 2016 roku.

Przedział 401-500 oznacza powietrze najgorszej jakości, które może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi u osób z chorobami układu oddechowego. Ale nie pozostaje to bez wpływu także na osoby zdrowe.

AQI informuje o ogólnym poziomie zanieczyszczenia powietrza na podstawie stężenia szkodliwych pyłów, takich jak pyły PM10 i PM2,5 oraz ozon, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, ołów i amoniak.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL>

Niższa temperatura, wypalanie ściernisk

Jakość powietrza jesienią na północy Indii pogarsza się z powodu ustania monsunowych opadów deszczu, a także z powodu spadku temperatury. Ludzie ogrzewają się przy domowych paleniskach, oprócz tego o tej porze roku rolnicy wypalają tereny uprawne, przygotowując je na kolejny sezon. W stanie Pendżab odnotowano w tym roku co najmniej 50 tysięcy takich pożarów. Prowadzone są kampanie zachęcające rolników do stosowania innych metod oczyszczania ściernisk.

Istnieją obawy, że do wzrostu stężenia smogu przyczyni się Diwali, czyli hinduskie święto światła przypadające w tym roku na 14 listopada. Obchodzone jest przez kilka dni. Rząd Indii zakazał sprzedaży i używania fajerwerków od poniedziałku do 1 grudnia, jednak najprawdopodobniej niektórzy ten zakaz zignorują.

Smog a COVID-19

Lekarze przestrzegają, że duże zanieczyszczenie powietrza może sprawiać, że ludzie są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz powodować większą śmiertelność w wyniku COVID-19. W podobny sposób wypowiadali się specjaliści w trakcie tegorocznych ogromnych pożarów na zachodzie Stanów Zjednoczonych, które znacznie pogorszyły tam jakość powietrza. Niektóre z miast były na czele miast z najgorszą jakością powietrza w rankingu szwajcarskiej firmy IQAir.

Indie znajdują się na drugim miejscu najbardziej dotkniętych krajów przez obecną pandemię. Według danych podawanych przez portal worldomers.info, potwierdzono tam ponad 8,5 miliona infekcji, a zmarło ponad 126 tysięcy osób.

Autor: ps//rzw / Źródło: Reuters, swachindia.dntv.com, worldomters.info, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości