Najnowsze

Tak zimno nie było od 80 lat. W USA padły nowe rekordy mrozu

Najnowsze

Mróz opanował Time Square

Za Amerykanami wyjątkowo mroźny poranek. W wielu regionach pobite zostały rekordy sprzed ponad 80 lat. Przyczynił się do tego mroźny wiatr, który znacznie obniża odczucie temperatury powietrza. Do jego mierzenia bioklimatolodzy zza oceanu używają specjalnego wskaźnika.

Zima daje Amerykanom popalić. W północno-wschodniej części USA temperatura w poniedziałkowy poranek (16 lutego) spadła poniżej zera. Odczucie zimna spotęgował przenikliwie zimny wiatr. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie przed ekstremalnie niską temperaturą.

Rekordowy mróz

Temperatura powietrza spadła poniżej zera stopni Celsjusza, ale mroźny wiatr zdecydowanie potęguje odczucie chłodu. Organizm człowieka reaguje jakby na dworze temperatura była poniżej -25 st. C. Takie warunki w poniedziałkowy ranek panowały m.in. w Luizjanie w miejscowości State College. W Nowym Jorku na Times Square również odnotowano zaskakująco duży wpływ wiatru na odczucie temperatury, które sięgnęło -25 st. C, co pobiło rekord z 1993 roku.

Według Narodowej Służby Meteorologicznej były miejsca, gdzie nad ranem odczuwalna temperatura powietrza sięgnęła -40 st. C. Takie warunki panowały w rejonie miasta Buffalo oraz regionów położonych na północny-wschód od niego.

Rekord został pobity także w innych rejonach. W Miejscowości Flint w Michigan odczucie chłodu nie było tak duże od 1943 roku. W poniedziałek temperatura odczuwalna sięgnęła -24 stopni Celsjusza. Najzimniejsza noc od 21 lat także doświadczyła mieszkańców Buffalo.

Znany Kanadyjczykom wskaźnik

Wpływ wiatru na odczucie temperatury bioklimatolodzy określają za pomocą wskaźnika WCT (ang. Wind Chill Temperature, lub Wind Chill Factor). Podobnie jak temperaturę powietrza, podaje się go w stopniach Celsjusza. Im większa równica między tymi dwoma parametrami, tym większy wpływ wiatru na odczucie temperatury. Nie zawsze jest to równoważne ze wzrastającą prędkością wiatru. Masa powietrza może poruszać się wolniej, ale za to jej powiew czasami jest przenikliwy do szpiku kości, ponieważ niesie ze sobą wyjątkowo zimne powietrze.

Temperatura ochładzania wiatrem, bo tak się określa wskaźnik WCT, zyskała dużą popularność w kanadyjskich i amerykańskich prognozach pogody. Meteorolodzy wydają ostrzeżenia przed ekstremalnie niską temperaturą, jeśli odczucie zimna jest znaczne lub duże, czyli kiedy WCT spada poniżej -25 st. C. Istnieje wtedy ryzyko odmrożenia odsłoniętych części ciała, a nawet wychłodzenia, podczas długotrwałego przebywania na ternie otwartym bez odpowiedniej odzieży.

Autor: AD/mk / Źródło: ENEX, pennlive.com, weather.com

Pozostałe wiadomości