Tak mokrego lata w Holandii nie było od 1906 roku

Tak dużych opadów deszczu w czasie lata nie było w Holandii od ponad 100 lat

Holenderski instytut meteorologiczny KNHI twierdzi, że tegoroczne lato było najbardziej mokre od lat. Na niektóre rejony kraju spadło nawet dwa razy więcej wody niż wynosi średnia opadów dla statystycznego lata.

Tak dużych opadów deszczu w czasie lata nie było w Holandii od ponad 100 lat. Królewski Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI) poinformował, że średnio w czerwcu, lipcu i sierpniu spadło 350 mm deszczu. To 100 mm więcej niż normalnie. Zwłaszcza tegoroczny lipiec był niezwykle mokry.

Najwięcej opadów odnotowano w Veluwe, na wschodzie Holandii. Spadło tam 445 mm wody na metr kwadratowy. Zaś najmniej na zachodzie kraju, w Vlissingen, 252 mm.

Z kolei wiosna tego roku, czyli marzec, kwiecień i maj, była najsuchsza i najcieplejsza w Holandii od lat. Spadło średnio 49 mm wody. Podczas, gdy norma dla tych miesięcy wynosi 172 mm.

Nie tylko mokro, ale i zimno

Tegoroczne lato było nie tylko rekordowo mokre, ale i zimne. Średnia temperatura dla letnich miesięcy wyniosła 16,3 st. C. To 0,7 st. C mniej niż w poprzednich latach. KNMI w De Bilt odnotował 50 dni z temperaturą przekraczającą 20 st. C (norma, to 60 dni), 7 dni z temperaturą powyżej 25 st. C (norma, to 21 dni) oraz 2 dni kiedy termometry pokazały ponad 30 st. C (norma, to 4 dni).

Słonecznych godzin w miesiącach letnich było 525. Norma dla Holandii wynosiła w poprzednich latach 608 godzin. Szczególnie w lipcu i sierpniu było mniej słońca niż zwykle.

Autor: usa//aq / Źródło: dutchdailynews.com

Pozostałe wiadomości